Եթե 5-րդ գումարման Ազգային Ժողովում ՀՅԴ-ն ունենա 25-30 պատգամավոր, ապա կարելի է ասել, որ Դաշնակցությունը մեծամասնություն կկազմի: Այս տեսակետն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, հավելելով, որ 4-րդ գումարման խորհրդարանում Դաշնակցության պատգամավորներն ավելի ակտիվ էին, քան մեծամասնություն կազմող կուսակցություններինը:
«Ամենայն լրջությամբ ունենք հնարավորություն կրկնապատկելու մեր ներկայությունը խորհրդարանում: Դուք տեսել եք ՀՅԴ խմբակցության ակտիվությունը խորհրդարանում», ասաց Վահան Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես կվարվի Դաշնակցությունը, եթե ձայների ակնկալած քանակը չհավաքի, Հովհաննիսյանը նշեց. «Հնարավոր է, որ ես սխալ կանխատեսում ունենամ և ժողովուրդը մեզ քվե չտա: Դրանում կասկածում եմ, բայց եթե ազատ ընտրություն է` ցանկացած անակնկալ կարող է տեղի ունենալ», -նշեց բանախոսը:
Ըստ Հովհաննիսյանի` հնարավոր չէ կանխատեսել ժողովրդի համակրանքը այս կամ այն կուսակցության հանդեպ, քանի որ Հայաստանում իրականացվող սոցիալական հարցումները արդյունավետ համարել չի կարելի: «Բոլոր կուսակցություններին ասվում է, որ եթե ժողովուրդը ձեզ ձայն չի տվել` բողոքելու տեղ չունեք, ձեր մեջ ման եկեք սխալները», – ասաց Վահան Հովհաննիսյանը:
Բանախոսի համոզմամբ` բողոքի ալիքն անխուսափելի է, եթե ընտրախախտումներ գրանցվեն ԿԸՀ-ի կողմից և իշխող կուսակցության օգտին:

1 Май 2012 - 09:50 AMT
Если в Национальном собрании 5-го созыва от партии “Дашнакцутюн” будет 25-30 депутатов, то можно сказать, что партия составит большинство. Подобную точку зрения 1 мая во время встречи с журналистами выразил лидер АРФ “Дашнакцутюн” Ваан Ованнисян. Он также сказал, что в парламенте 4-го созыва депутаты от “Дашнакцутюн” были более активными, чем представители партий, составляющих большинство.
“У нас есть серьезные шансы удвоить наше присутствие в парламенте. Вы все могли видеть активность нашей партии”, – сказал Ваан Ованнисян.
На вопрос о том, как поступит партия “Дашнакцутюн”, если не наберет желаемого количества голосов, Ованнисян ответил: “ Возможно, мои предсказания ошибочны, и народ не проголосует за нас. Если выборы свободные, то можно ожидать любых сюрпризов”.
Ованнисян считает, что невозможно предсказать симпатию народа по отношению к той или иной партии, поскольку социальные опросы, проводимые в Армении, нельзя назвать эффективными. “Всем партиям говорят: если за вас не проголосовали, то вы не имеете право жаловаться, ищите недостатки и упущения в себе”, – сказал он. В одном Ваан Ованнисян убежден точно: если будут замечены фальсификации со стороны ЦИК в пользу правящей партии, волны недовольства не избежать.