Ջավախահայերի ազգային խորհուրդը տարածել է հաղորդագրություն, որում արտահայտվում է խորհրդի դիրքորոշումը Վրաստանի իշխանությունների կողմից ջավախահայերի ազգային ինքնության կոլեկտիվ ձևերի արտահայտման վրա փորձարկվող սահմանափակումների և արգելքների վարչական մեթոդների վերաբերյալ: «Ապրիլի 24-ի իրադարձությունները, երբ հայկական դպրոցների աշակերտներին և մանկավարժներին խորհուրդ է տրվել չմասնակցել սգո միջոցառումներին՝ նվիրված Արևմտյան Հայաստանում, Կիլիկիայում, Օսմանյան կայսրությունում1894-1923թթ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, այնուհետև երեխաների բռնի կերպով դպրոցի շենքում պահելը, դարձել են գործընթացների հերթական ակնհայտ ցուցանիշը, որոնց միտումներն արդեն երկու տասնամյակից ավելի ընթացք են տալիս երկրի ազգային քաղաքականությանը:
Ջավախքի բնիկ ժողովրդի կողմից իր էթնիկ ինքնության արտահայտման ձևերի վրա քողարկված, ուստի անարգել հարձակումն անցում է կատարել բացահայտ և կոշտ հարձակման, որը հիշեցնում է հոգեվարք, երբ իշխանությունները պաշտպանում են «անհասկանալի է»՝ ինչ և «անհասկանալի է» հօգուտ ում շահերի՝ ոտնահարելով հենց իրենց կողմից քարոզվող ժողովրդավարության և բարոյականության սկզբունքները… Նմանատիպ գործողությունները հիմք են տալիս ենթադրելու, որ նախկինում վրացի և հայ ժողովուրդների եղբայրության և բազմադարյա բարեկամության մասին կատարված հայտարարություններն ընդամենը հաջող քաղաքական PR քայլ են, որոնք օգնում են ժամանակ շահել և հնարավորություն են տալիս տարածաշրջանում անցկացնել ձուլման տեխնոլոգիաների փորձեր: Ջավախահայերի մեուսացվածությունը և հեռացումը սոցիալ-քաղաքական գործընթացներից, որոնք անմիջականորեն շոշափում են նրանց շահերը, այն կարգավիճակի և պահվածքի այն մոդելի հետևանքն են, որոնք ակտիվ փորձում են պարտադրել նրան:
Այն ոչ միանշանակ իրավիճակը, որում հայտնվել է ջավախահայությունը, երբ այդ ամենի իմաստավորման համար անհրաժեշտ էր ոչ քիչ ժամանակ, սադրել է իշխանությունների ամենաթողությունը: Բայց նրանք չեն կարող չիմանալ, որ անարգել ճնշումը հղի է սոցիալական լարվածությամբ, որն իր հերթին պայմաններ է ստեղծում քաղաքական ապակայունացման համար: Մի՞թե նման հեռանկարը բխում է պետական շահերից, որոնց այդքան հաճախ դիմում է Վրաստանի իշխող վերնախավը»,- ասվում է Ջավախքի հայերի խորհրդի հայտարարությունում:

Национальный Совет армян Джавахка распространил сообщение, в котором выражается позиция Совета относительно практикуемых властями Грузии административных методов ограничений и запретов на коллективные формы выражения коренным армянским населением Джавахка своей этнической идентичности. “События 24 апреля, когда ученикам и педагогам армянских школ было настоятельно рекомендовано не принимать участие в траурных мероприятиях, приуроченных ко Дню памяти жертв Геноцида армян в Западной Армении, Киликии и Османской империи 1894-1923гг., а затем и насильственное удержание детей в здании школы, стали очередным явным показателем процессов, тенденции которых вот уже более двух десятилетий задают тон в национальной политике страны.
Завуалированная, а потому и беспрепятственная атака на формы выражения коренным народом Джавахка своей этнической идентичности перешла в фазу открытого и жесткого наступления, напоминающего агонию, когда власть предержащие пустились во все тяжкие, отстаивая "непонятно" что и "непонятно" в угоду чьих интересов (уж точно не граждан Грузии и грузинской государственности), попирая при этом проповедуемые ими самими принципы демократии и морали… Такого рода действия дают основания полагать, что все ранее сделанные заявления относительно братства и многовековой дружбы грузинского и армянского народов, а также общегражданского характера проводимых в стране реформ являются лишь удачным политическим пиар-ходом, помогающим выиграть время и дающим возможность проводить в регионе многочисленные эксперименты в рамках апробирования ассимиляторских технологий. Отстраненность и изолированность армянства Джавахка от участия в социально-политических процессах, непосредственно затрагивающих его интересы является следствием того статуса и той модели поведения, которые активно пытаются ему навязать ввиду отсутствия нормативного закрепления за ним коллективных прав. Именно законодательное закрепление за коренным армянским населением Джавахка коллективных прав является предусловием вовлеченности армян Джавахка в процесс защиты своих интересов как активного и равноправного субъекта.
Та неоднозначная ситуация, в которой оказалось армянство Джавахка, когда на осмысление всего происходящего понадобилось немалое время, спровоцировала вседозволенность властей. Но они не могут не знать, что беспрестанное давление чревато социальной напряженностью, которая в свою очередь создает условия для политической дестабилизации. Неужели такая перспектива отвечает государственным интересам, к которым так часто апеллирует властная элита Грузии и которые обуславливают специфику политических целей развития грузинского государства”, – говорится в заявлении Совета армян Джавахка.