Ինչո՞ւ ՀՀԿ-ն չի մասնակցում բանավեճերին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով վերոնշյալ հարցին, ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ որպես կանոն բանավիճում են հավասար քաղաքական ուժերը, որոնք իրենց գործունեությամբ մոտիկ են իրար: Ըստ նրա, այս ընտրություններում ամենահզորը ՀՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն են, իսկ մնացածը 10-12 տոկոսից ցածր են. «Թող նրանք իրար հետ բանավիճեն, որ տեսնեն՝ նրանցից ով է այդ դաշտում ավելի հզոր»:
Գալուստ Սահակյանը նախկինում էլ է կոչ արել հանրապետականներին չմասնակցել բանավեճերին: Միակ ՀՀԿ-ականը, որ մինչ այժմ մասնակցել է բանավեճերին, եղել է Սամվել Ֆարմանյանը: «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության եթերում նա բանավիճել է իր մրցակից՝ ՀԱԿ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանի հետ:

Почему РПА не принимает участие в предвыборных дебатах? 2 мая на встрече с избирателями заместитель председателя РПА Галуст Саакян отметил, что в дебаты, как правило, вступают равные политические силы, близкие по роду деятельности.
По его мнению, на этих выборах самыми сильными партиями являются РПА и ППА, а остальные партии на выборах не наберут и 10-12% голосов. “Пусть они друг с другом дискутируют, чтобы определить, кто из них сильнейший в данном поле”, – сказал Саакян.
Галуст Саакян и прежде призывал РПА не принимать участие в предвыборных дебатах. Единственным республиканцем, до сих пор вступившим в политические дебаты в эфире телеканала “Армньюс”, является Самвел Фарманян. В рамках теледебатов он встречался с представителем АНК Владимиром Карапетяном.