2 Մայիս 2012 - 10:08 AMT
Քարոզարշավի ընթացքում եղել են ելույթներ, բայց ոչ շփումներ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը՝ հավելելով, որ հիմնականում այսպես կոչված «դռնից դուռ» տեխնոլոգիան հատուկենտ են օգտագործել:
«Մարդիկ արդեն հոգնել են, երբ նրանց տանում լցնում են տարբեր գյուղերի ու քաղաքների հրապարակներ, ու այդ ինֆորմացիան երեկոյան հեռուստացույցով ցույց են տալիս», – ասաց Կարեն Քոչարյանը:
Բանախոսի համոզմամբ` աշխարհում քարոզարշավներում կիրառվող հայտնի PR տեխնոլոգիաները Հայաստանում չեն օգտագործվել, այլ «մնացել են հին, 90-ակաների սկզբին օգտագործվող տեխնոլոգիաների հույսին»:
Անդրադառնալով կուսակցությունների քարոզարշավի գրագիտությանը` «SPRING» PR ընկերության նախագահ Նվարդ Մելքոնյանը նշեց, որ ընդհանուր առմամբ մշակված քաղաքական հայեցակարգ չկա: «Մի ռեպորտաժում, որը հատկացված էր մեկ քաղաքական ուժին, ցույց էին տալիս այդ օրվա ելույթները` գրեթե նույն նախադասություններով, այսինքն` տարբերություն չկար»,- նշեց Նվարդ Մելքոնյանը:
Մասնագետը նաև ասաց, որ երիտասարդ սերունդին ուղղված կուսակցությունների ուղերձները տարանջատված չէին տարեցներին ուղղված ուղերձներից:

В ходе предвыборной гонки состоялись выступления, а не общения с избирателями. Подобное мнение 2 мая во время встречи с журналистами высказал политтехнолог Карен Кочарян, добавив, что лишь изредка использовалась так называемая технология “от дома к дому”.
“Люди уже устали от того, что их собирают на площадях различных городов и сел, а потом эту информацию передают по телевидению в вечерних новостях”, – сказал Карен Кочарян.
Политтехнолог убежден, что известные в мире PR-технологии, используемые во время предвыборных кампаний, в Армении пока не применялись. “Они все еще зависят от старых технологий начала 90-ых”.
Говоря о грамотности предвыборной агитации партий, председатель PR-компании “SPRING” Нвард Мелконян отметила, что в целом отсутствует проработанная политическая концепция.
“В одном репортаже было показано, как выступления различных партий похожи друг на друга, даже предложения совпадают, никакой разницы”, – отметила она.