Ամերիկացի դաշնակահարուհի, Classical Recording Foundation-ի կրկնակի մրցանակակիր Սիմոնե Դիներսթինը, որը ելույթ է ունենալու Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան), ասաց, որ ծանոթ չէ հայկական երաժշտությանը, սակայն այսօրվանից նա կլրացնի այդ բացը: Մամլո ասուլիսի ժամանակ Սիմոնեն նշեց, որ ուրախ է լինել մի երկրում, որտեղ այդքան մեծ երաժշտական ավանդույթներ կան, և համագործակցել հատկապես երիտասարդների հետ:
Նվագախմբի ղեկավարն իր հերթին ավելացրեց, որ վաղուց էր ցանկանում ելույթ ունենալ նման դաշնակահարուհու հետ, սակայն ժամանակի և զբաղվածության պատճառով այն իրականանում է միայն հիմա:
Դաշնակահարուհին այսօր նվագախմբի հետ ներկայացնելու է Մոցարտի Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 21-ը: Համերգում կհնչեն նաև Մոցարտի «Դոն Ժուան» օպերայի նախերգանքը, Միխայիլ Կոկժաևի «Նահատակներին …» ստեղծագործությունը, որը նվիրված է Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին, և Էդվարդ Միրզոյանի Սիմֆոնիան լարայինների և գոսերի համար: Համերգը ղեկավարելու է Սերգեյ Սմբատյանը:

Американская пианистка, дважды призер Classical Recording Foundation Симоне Динерстин, которая выступит с Государственным молодежным оркестром Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян), сказала, что не знакома с армянской музыкой, однако с сегодняшнего дня она попытается наверстать упущенное.
Во время пресс-конференции Симоне отметила, что рада побывать в стране с такими замечательными музыкальными традициями, а также сотрудничать с молодыми музыкантами.
Руководитель оркестра, в свою очередь, добавил, что давно мечтал выступить с этой пианисткой.
Симоне Динерстин 2 мая исполнит Концерт для фортепиано с оркестром № 21 Моцарта. В концерте прозвучат Прелюдия к опере Моцарта “Дон Жуан”, произведение Михаила Кокжаева “Жертвам…”, посвященное памяти жертв Геноцида армян и др. Концертом будет руководить Сергей Смбатян.