2 Մայիս 2012 - 12:07 AMT
Մայիսի 1-ին սկսել է գործել Ընտրակարգերի միջազգային փորձաքննական կենտրոնի (ICES)՝ ICES, դիտորդների կենտրոնակայանը, ասվում է առաքելության հաղորդագրության մեջ: Առաքելության կազմում են 20 անկախ փորձագետներ, որոնք ներկայացնում են ԵՄ երկրները, ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը, իսկ շտաբը գտնվում է Congress-Hotel հյուրանոցում՝ Իտալական փ., 1 հացեում:
Մայիսի 4-ին տեղի կունենա ICES ներկայացուցիչների մամլո ասուլիսը առաքելության միջանկյալ զեկույցի նյութերով՝ «ՀՀ ԸՕ և ընտրակարգի վերլուծություն, ԿԸՀ աշխատանքի վերլուծություն և հայկական էլեկտրոնային ԶԼՄ-ների գործունեությունը» թեմայով: Ընտրակարգերի միջազգային փորձաքննական կենտրոնը (ICES)՝ ICES-ը ոչ կառավարական հասարակական կազմակերպություն է, որ ստեղծվել է 2005թ. մի խումբ բարձրակարգ մասնագետների կողմից ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Նիդերլանդներից, Գերմանիայից ու Իսրայելից:
Առաքելության ղեկավարն է ICES նախագահ, Քնեսեթի պատգամավոր Ալեքսանդր Ցինկերը: Խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում տեղի կունենան մայիսի 6-ին: Ընտրություններին մասնակցում են ութ քաղաքական ուժեր՝ ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀՅԴ, ՕԵԿ-ը, «Ժառանգությունը», Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցությունը, Կոմունիստական կուսակցությունը, «Միավորված հայեր» կուսակցությունը և մեկ նախընտրական դաշինք ի դեմս ՀԱԿ-ի:

2 Май 2012 - 11:41 AMT
1 мая начал функционировать штаб миссии наблюдателей Международного экспертного Центра Избирательных Систем – ICES, сообщает пресс-служба миссии. В состав миссии входят 20 независимых экспертов, представляющих 8 стран Евросоюза, США и Израиля, а штаб миссии ICES расположен в гостинице Congress-Hotel по адресу Итальянская ул. 1.
4 мая состоится пресс-конференция представителей ICES по материалам промежуточного отчета миссии: «Анализ Избирательного Кодекса и избирательной системы республики Армения, анализ работы ЦИК и функционирования армянских электронных СМИ».
Международный экспертный Центр Избирательных Систем /ICES/ – неправительственная общественная некоммерческая организация, созданная в 2005 году группой высококвалифицированных специалистов в области права, политологии, дипломатии и социологии из США, Великобритании, Нидерландов, Германии и Израиля.
Эксперты ICES обладают большим опытом осуществления политического мониторинга и наблюдения за организацией и проведением выборов в различных странах. Руководит миссиейнаблюдателей президент ICES, депутат Кнессета XV созыва д-р Александр Цинкер.