(?)Ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՅԴ ընտրացուցակը:
(!)Կարեն Քոչարյան. Դաշնակցության ցուցակն ինչպես միշտ ավանդական է, այստեղ բոլոր մարդիկ հիմնականում կուսակցական են, բացառությամբ «Արմենիա Լադա» ընկերության սեփականատեր Կարեն Շահմուրադյանի: Դա կարծես անակնկալ չէ՝ Դաշնակցությունը միշտ ունեցել է կուսակցական, քաղաքական ցուցակ:
Դաշնակցության միակ խնդիրն այն է, որ նրանք չեն կարողացել հրաժարվել իրենց առաջնորդների այն կազմից, ովքեր արդեն պարտվել են մի շարք ընտրություններում՝ Երևանի Ավագանու խորհրդի ընտրություններ, նախագահական ընտրություններ, որոնց մասնակցել է Վահան Հովհաննիսյանը: Ընդհանրապես այդ միտումն աշխարհում վաղուց կա՝ կուսակցությունը փոխում է պարտված առաջնորդներին: Իսկ ՀՅԴ-ում ընտրություններում պարտված Վահան Հովհաննիսյանն ընտրացուցակի առաջին տեղում է: Խոսքը գնում է կոնկրետ 3-4 հոգու մասին, ում մենք կարող էինք նաև չնկատել, եթե նրանք չգլխավորեին ցուցակը:
Ինչ վերաբերվում է նրանց ցուցակում մնացած անդամների ռոտացիային, ապա դա առաջին անգամ չէ, նրանց մոտ այդ ռոտացիան վաղուց է եղել:
Ա. Իսկանդարյան. Ինձ այն անսպասելի չի թվում: Ինձ թվում է, որ այն ամենն, ինչ եղել է ՀՅԴ ցուցակում, կարելի էր կանխագուշակել, և այդպիսի քաղաքականությունն ավանդական է այդ կուսակցության համար: Ինչ վերաբերվում է կուսակցության ցուցակի նորացմանը, ապա դա պահանջում է գործը: Կարևոր է ցուցակի առաջին մասը, այն մասը, որն անպայման կանցնի խորհրդարան:
(?)Ձեր կարծիքը ՀՅԴ նախընտրական ծրագրի մասին:
(!)Կարեն Քոչարյան. Նախընտրական քարոզչության մեջ նրանք հենվում են հենց ծրագրի վրա, նրանք ասես գովազդում են իրենց ծրագիրը: Բայց նույնիսկ այդ առումով ես չեմ կարող հասկանալ, թե ինչու են նրանք խոսում միայն մասին, թե ինչ կանեն, բայց չեն խոսում այն մասին, թե ինչպես կանեն դա: Բոլոր կուսակցությունների ծրագրերի թերությունն այն է, որ բոլորը խոսում են՝ ինչի են ցանկանում հասնել, բայց ոչ ոք չի խոսում, թե ինչպես հասնել դրան:
Ինչ վերաբերվում է ՀՅԴ առաջնորդների պնդումներին, որ միայն նրանք են իրենց ծրագրում նշել կոնկրետ թվեր, ապա եթե նրանք խորհրդարանում մեծամասնություն հավաքեն, պետք է հաշիվ տան նրա համար, թե ինչ են արել կամ նրա համար, թե ինչ չեն արել: Բայց քանի որ դա նրանց չի սպառնում, ապա այդ խոսքերը կմնան միայն խոսքեր:
Ա. Իսկանդարյան. Դաշնակցության ծրագիրը որոշ տարբերություններ ունի մնացած կուսակցությունների ծրագրերից: Նրանք ունեն ընդգծված կարծիք հայ-թուրքական հարցի վերաբերյալ: Ես չէի ասի, որ դա շատ արդի է ներկա քաղաքական իրականության համար, բայց ազգայնական էլեկտորատի դաշտում տեղ զբաղեցնելու համար ունի ինչ-որ նշանակություն:
(?)Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն են կուսակցության շանսերը գալիք խորհրդարանական ընտրություններում:
(!)Կարեն Քոչարյան. Դաշնակցությունը շանսեր միշտ ունի, չէ որ նրանք ունեն կոնկրետ էլեկտորատ: Այլ բան է, որ եթե 2007-ին նրանք իշխանության մաս էին, կոալիցիայի մաս, օգտագործում էին նաև վարչարական ռեսուրսները, նրանք այդ ժամանակ ունեին երեք նախարար, մարզպետեր: Չի կարելի հաշվի չառնել վարչական ռեսուրսի գործոնը, որը նրանք հիմա չունեն, բայց 5 տոկոս նրանք անպայման կհավաքեն և կանցնեն խորհրդարան:
Ա. Իսկանդարյան. Ես Դաշնակցությունը դասում եմ այն կուսակցությունների շարքին, որոնք ունեն անպայման շանսեր, որպեսզի մտնեն հաջորդ խորհրդարան: Ես չեմ կարծում, որ նրանք շատ տեղեր կհավաքեն, բայց նրանում, որ կհաղթահարեն 5-տոկոսանոց արգելքը, ես գրեթե համոզված եմ:
Դաշնակցությունն այն սակավաթիվ կուսակցություններից է, որոնք մասնակցում են ընտրություններին, և հավանաբար միակը, որն ունի գաղափարախոսություն: Այստեղ բանը նույնիսկ ծրագրի մեջ չէ, խոսքը նրա մասին չէ, թե ինչ է գրված թղթի վրա, Դաշնակցությունը, հավանաբար, միակ կուսակցությունն է, որն անհատականացված չէ, Դաշնակցությունն ունի հեղինակության համապատասխան շլեյֆ, որն ավելի քան 100 տարեկան է, և կա որոշակի գաղափարախոսական բլոկ: Այդ առումով ՀՅԴ-ն ունի բավական ստանդարտ էլեկտորատ՝ մարդիկ քվեարկում են ոչ թե անձնավորությունների, այլ հեղինակության, գաղափարախոսական համալիրի համար:

2 Май 2012 - 12:18 AMT
(!)К. Кочарян: Список Дашнакцутюн как всегда традиционен – в нем в основном люди все партийные, за исключением владельца компании «Армения-Лада» Карена Шахмурадяна. Это как бы не сюрприз – у Дашнакцутюн всегда был партийный, политический список.
Единственная проблема Дашнакцутюн в том, что они все таки не смогли отказаться от того состава своих лидеров, которые уже проиграли ряд выборов: и выборы в Совет старейшин Еревана, и президентские выборы, в которых участвовал Ваан Ованнисян. Вообще- то, эта тенденция в мире давно есть – партия меняет проигравших лидеров. А у АРФД проигравший выборы Ваан Ованнисян на первом месте в избирательном списке. Речь идет о конкретных 3-4 лицах, которых мы могли и не заметить, если бы они не стояли во главе списка.
Что касается ротации в их списке остальных членов, то это не впервые, у них эта ротация давно была.
А. Искандарян: Мне он не кажется неожиданным. Мне кажется, что все, что было в списке Дашнакцутюн, можно было предугадать, и такого рода политика традиционна для этой партии. Что касается обновления списка партии, то этого требует дело, почти все обновляются. Важна первая часть списка, та часть, которая точно пройдет в парламент.
(?)Ваше мнение о предвыборной программе АРФ Дашнакцутюн.
(!)К. Кочарян: В предвыборной кампании они ставку делают именно на программу, они как бы рекламируют свою программу. Но даже в этом смысле я не могу понять, почему они говорят только о том, что сделают, но не говорят о том, как они сделают это. Недостаток всех программ всех партий в этом и состоит – все говорят, чего хотят достичь, но никто не говорит, как этого достичь.
Что касается утверждений лидеров АРФД, что только они в своей программе указали конкретные цифры, то это может им аукнуться лишь только в том случае, если они наберут большинство в парламенте, то есть реально придут к власти, и должны будут отчитываться за то, что они сделали, или за то, чего они не сделали. Но так как им это не грозит, то эти слова только останутся словами.
А. Искандарян: У программы Дашнакцутюн есть некоторые отличия от программ остальных партий. У них есть некоторое выраженное мнение по армяно-турецкому вопросу. Я бы не сказал, что это очень актуально для нынешней политической реальности, но для позиционирования себя в поле националистического электората это имеет какое-то значение.
(?)Каковы, по-вашему, шансы партии на предстоящих парламентских выборах?
(!)К. Кочарян: Шансы Дашнакцутюн – они как всегда. Они всегда есть, ведь у них есть конкретный электорат. Другое дело, что если в 2007 они были частью власти, частью коалиции, использовали и административные ресурсы – у них тогда было три министра, губернаторы. Нельзя не учитывать фактор административного ресурса, которого у них сейчас нет, но 5% они обязательно наберут и пройдут в парламент.
А. Искандарян: Я отношу Дашнакцутюн к тем партиям, которые имеют безусловные шансы, чтобы пройти в следующий парламент. Я не думаю, что они наберут в нем чрезвычайно много мест, но в том, что они преодолеют 5% барьер, на сегодняшний день я практически уверен.
Дашнакцутюн – одна из немногих партий, участвующих в выборах, и, наверное, единственная, у которой есть шанс пройти в парламент, у которой есть идеология. Тут дело даже не в программе, речь не о том, что написано на бумаге – Дашнакцутюн, наверное, одна из немногих или даже единственная партия, которая не персонализированная, у Дашнакцутюн есть соответствующий шлейф из имиджа, которому более 100 лет, и есть некий идеологический блок. В этом смысле у Дашнакцутюн довольно стандартный электорат – люди голосуют не за личности, они голосуют за имидж, за идеологический комплекс, я бы даже сказал ментальный комплекс.