2 May 2012 - 15:17 AMT
Ապրիլի 18-ից Հայոց ցեղասպանության կիպրոսյան հանձնախմբի նախաձեռնությամբ մեկնարկել է Հայոց ցեղասպանության 97-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շարքը, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը: Ապրիլի 23-ին Նիկոսիայի կենտրոնական փողոցներից մեկում տեղի ունեցավ երիտասարդության քայլարշավ: Մեծ Եղեռնի նահատակների հուշահամալիրի առջև տեղի ունեցավ հոգեհանգստյան արարողություն կաթողիկոսական թեմի փոխանորդ Գերաշնորհ Տեր Վարուժան արք. Հերեկելյանի գլխավորությամբ:
Կիպրահայ համայնքի պետական ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանն իր պատգամի մեջ շեշտեց, որ Հայոց ցեղասպանության հետևանքները դեռևս չեն վերացել և հանցագործությունը մնացել է անպատիժ: Խոսքով հանդես եկավ Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահ պրն. Եաննակիս Օմիրուն, ով հայտնեց, որ ցավով, միաժամանակ հարգանքով ու խոր զգացումներով է մասնակցում Հայոց ցեղասպանության 97-րդ ամյակի ոգեկոչման հանդիսությանը: Նա շեշտեց, որ Կիպրոսի Հանրապետության և Հունաստանի խորհրդարաններն առաջիններից էին, որ աջակցեցին Հայոց ցեղասպանության արդար պահանջի ճանաչմանը՝ դատապարտելով թուրքական ոճրագործությունը և պահանջելով միջազգային ճանաչում:
Արարողությունն ավարտվեց Սբ. Աստվածածին եկեղեցու երգչախմբի ելույթով, որից հետո տեղի ունեցավ ծաղկեպսակների զետեղում խորհրդարանի անդամների, դեսպանների և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից:
Ապրիլի 24-ին տեղի ունեցավ Սուրբ պատարագ և հոգեհանգիստ Սբ. Աստվածածին եկեղեցում` նվիրված 1.5 միլիոն նահատակների անմահ հիշատակին:
Ապրիլի 26-ին կիպրահայ համայնքի պետական ներկայացուցիչ պրն. Վարդգես Մահտեսյանն ելույթ ունեցավ Կիպրոսի խորհրդարանում:

Кипрским комитетом Геноцида армян с 18 апреля были организованы мероприятия, посвященные памяти жертв Геноцида, сообщает пресс-служба МИД Армении.
23 апреля на центральной улице в Никосии прошло молодежное шествие. Перед мемориалом жертвам Геноцида прошла траурная литургия, возглавляемая архиепископом Варужаном Герекеляном.
Представитель кипрской общины Вардгес Магтесян в своей речи отметил, что последствия Геноцида все еще ощущаются, а само преступление осталось безнаказанным.
С речью выступил глава кипрского парламента Еаннакис Омиру, который сказал, что с болью и в то же время с большим уважением участвует в мероприятии, посвященном 97-ой годовщине Геноцида армян.
Он подчеркнул, что Республика Кипр и парламент Греции одни из первых поддержали справедливое требование признать Геноцид армян, осудив турецкие преступления и требуя международного признания.
Мероприятие завершилось выступлением оркестра церкви Св. Богородицы, после чего прошла церемония возложения венков со стороны членов парламента, послов и других высокопоставленных должностных лиц.
24 апреля состоялась траурная литургия в церкви Св. Богородицы.
26 апреля государственный представитель армянской общины Кипра выступил с речью в парламенте страны.