3 Մայիս 2012 - 11:16 AMT
Ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը զարմանքով է նշել ընտրություններից առաջ կոալիցիոն ԲՀԿ-ի և ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի համագործակցությունը՝ այդ միությունը համեմատելով ֆիկտիվ ամուսնության հետ: «Համոզված եմ, որ այդ ամուսնությունը շատ երկար չի տևի և շուտով բաժանման ականատես կլինենք»,-հեգնանքով նկատել է նա:
Ընդ որում «Ժառանգության» փոխնախագահը նկատել է, որ քաղաքական իմաստով ՀԱԿ-ը ոչինչ չի շահի այդ միությունից: Հակոբյանի խոսքով, այդ միության միջոցով ԲՀԿ-ն կարողացավ ստիպել ՀԱԿ-ին լռել, իսկ «ՀԱԿ-ը հնարավորություն ստացավ անցկացնելու լավ, ճոխ նախընտրական քարոզարշավ»:
Ի պատասխան լրագրողի այն հարցին, արդյոք այդ բառերն այդ ուժերին ուղղված մեղադրանքներ են, Հակոբյանը միայն կոչ է արել հիշել, թե ՀԱԿ-ը ԲՀԿ-ի հասցեին ինչ մեղադրանքներ էր հնչեցնում այս տարիների ընթացքում` ԲՀԿ առաջնորդին և նրա թիկնապահներին մարդասպաններ կոչելով, և այսօրվա լռությունը:
Հակոբյանը նաև ընդգծել է, որ ժամանակին ՀԱԿ-ը առաջարկում էր Սերժ Սարգսյանին համագործակցել Ռոբերտ Քոչարյանի և ԲՀԿ-ի դեմ պայքարում, սակայն առաջարկն այդպես էլ չընդունվեց: «Այս սցենարն առաջարկվել է ԲՀԿ կողմից և ընդունվել է»,-նկատել է նա:

Зампредседателя оппозиционной партии “Наследие” Рубен Акопян выразил удивление сотрудничеством перед выборами коалиционной партией “Процветающая Армения” и оппозиционным Армянским национальным конгрессом, и сравнил союз АНК и ППА с фиктивным браком. “Уверен, что этот брак будет иметь очень короткую жизнь, и мы скоро станем свидетелем развода”,- с иронией заметил он.
При этом зампредседателя “Наследия” добавил, что в политчиеском смысле АНК ничего не выиграет от этого союза.
По словам Акопяна, с помощью этого союза ППА смог заставить замолчать одного из главных рупоров оппозиционого поля, который всегда с самыми “антигигиеническими” формулировками нападал на него, “а АНК, не хочу обращаться к пересудам, получил определенную возможность провести хорошую, роскошную предвыборную агитацию”.
В ответ на вопрос журналистов, являются ли эти слова обвинением в адрес этих сил, Акопян лишь призвал вспомнить, с какими обвинениями в адрес ППА выступал АНК за эти годы, даже называя ее лидера Гагика Царукяна и его телохранителей убийцами, и сегодняшнее молчание Конгресса.
Акопян также отметил, что в свое время АНК предлагал Сержу Саргсяну сотрдничество в борьбе с Робертом Кочаряном и ППА, однако это предложение не было принято. “Этот сценарий был предложен ‘Процветающей Армении” и она приняла его, соблазнилась”,- заметил он.