Այժմ քաղաքական դաշտում կուսակցությունների մի խումք է ձևավորվել, որոնք «Ժառանգության» դեմ ընդհանուր պայքարի հստակ մարտավարություն են որդեգրել: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը: Ըստ նրա, պատճառն այն է, որ «Ժառանգությունը» չանդամակցեց միջկուսակցական շտաբին, որի նպատակն է կոծկել ԲՀԿ հակաօրինական գործողությունները:
Հակոբյանը նշել է, որ երկրում իրավիճակի համար պատասխանատու են բոլոր 3 կոալիցիոն կուսակցությունները և «Ժառանագության» նպատակն է հեռացնել իշխանությունից նրանց երեքին:
Հակոբյանին զարմացնում է Հայ ազգային կոնգրեսի և կոալիցիոն «Բարգավաճ Հայաստանի» համագործակցությունը: Ըստ նրա, իր համար հասկանալի է ՀՅԴ և «Ժառանգության» համագործակցությունը, քանի որ «ի վերջո Ռոբերտ Քոչարյանը միասնական թեկնածու էր, չեմ կարծում, թե այսօր ինչ-որ մեկին պետք է բացատրել կամ ապացուցել, որ Ռոբերտ Քոչարյանը կապ չունի ԲՀԿ հետ կամ քաղաքական գործընթացներից դուրս է:
Հակոբյանը նաև հեգնանքով նշել է, որ որոշ ԶԼՄ-ներ, որ վերահսկվում են այդ քաղաքական ուժերի կողմից, այժմ ավելի շատ զբաղված են «Ժառանագության» քննադատությամբ, քան նախընտրական քարոզարշավով:

Сейчас на политическом поле сложилась группа партий, которые сформировали четкую тактику общей борьбы с “Наследием”. Об этом на пресс-конференции заявил зампредседателя “Наследия” Рубен Акопян. По его словам, причиной стало то, что “Наследие” не вошло в межпартийный штаб по борьбе с нарушениями на выборах, целью которого было сокрытие тех незаконных действий, которые осуществляет “Процветающая Армения”.
Акопян подчеркнул, что все три коалиционные партии ответственны за нынешнюю ситуацию в стране, и целью “Наследия” является удалить с политического поля все эти три партии. Он добавил, что народ под сменой власти не понимает замену одной коалиционной партии другой.
Зампредседателя “Наследия” выразил удивление сотрудничеством в этом вопросе оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) и коалиционной партии “Процветающей Армении”. По его словам, он понимает союз Дашнакцутюн и “Процветающей Армении”, так как “В конце концов, второй президент Роберт Кочарян был единым кандидатом, и не думаю, что сегодня кому то надо объяснять или доказывать, что Роберт Кочарян не связан с “Процветающей Арменией”, или что Роберт Кочарян вне политических процессов”.
Акопян также заметил с иронией, что некоторые СМИ контролируемые этими политическими силами больше внимания сейчас уделяют критике “Наследия”, чем предвыборной агитации своих партий.