«Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կորոշեն կառավարության ապագան ու դրա որակը»,- հայտնել է ՀԱԿ-ից պատգամավորի թեկնածու, «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը` ելույթ ունենալով Ազատության հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ:
Նրա խոսքով` իրենց ընտրությամբ քաղաքացիները կորոշեն «Հայաստանում նորմալ կյանքի կամ արտագաղթի հնարավորությունը»:
Փաշինյանը սուր քննադատության է ենթարկել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, Տիգրան Սարգսյանի կառավարությանն ու ՀՀԿ-ին` հայտնելով, որ Հայաստանում նորմալ կյանքի համար անհրաժեշտ է ՀԱԿ-ի հաղթանակը:
Նրա խոսքով` խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակելուց հետո ՀԱԿ-ը կձևավորի կառավարություն, որի գլխավոր նպատակը կդառնա նորմալ նախագահական ընտրությունների անցկացումը, «որպեսզի ժողովուրդն իրենը համարի ընտրված նախագահին»:
Ամփոփելով իր խոսքը` Փաշինյանը ժողովրդին կոչ է արել մայիսի 6-ին «30-վայրկյանանոց հեղափոխություն» կատարել և ձայնը տալ ՀԱԿ-ի օգտին:

“Предстоящие парламентские выборы будут определять будущее правительства и его качество”, – заявил кандидат в депутаты от АНК, главный редактор газеты “Айкакан жаманак” Никол Пашинян, выступая на митинге на площади Свободы в Ереване.
По его словам, своим голосом граждане выберут “возможность нормальной жизни в Армении или эмиграцию”.
Пашинян подверг резкой критике президента Армении Сержа Саргсяна, правительство Тиграна Саркисяна и РПА, заявив, что для нормальной жизни в Армении необходима победа АНК.
По его словам, после победы на парламентских выборах Конгресс сформирует правительство, главной целью которого станет проведение нормальных президентских выборов, “чтобы народ считал своим избранного президента”.
В заключение своей речи он призвал народ 6 мая осуществить “30-секундную революцию” и отдать свой голос АНК.