3 May 2012 - 18:06 AMT
Մայիսի 8-ին Հովսաննա Պետրոսյանը կներկայացնի Շուշիի ազատագրման 20-ամյակին նվիրված հագուստի նոր հավաքածուն
Մայիսի 8-ին Շուշիի ազատագրման 20-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում կկայանա արցախցի երիտասարդ դիզայներ Հովսաննա Պետրոսյանի հագուստի նոր հավաքածուի ցուցադրությունը։ Դիզայների խոսքով` նոր հավաքածուն Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության պատվերն է և նվիրված է Շուշիի 20-րդ տարեդարձին։
«Հավաքածուն բաղկացած է վեց շորից և կատարված է արցախյան տարազի տարրերով ու ժամանակակից լուծումներով։
Գույներում գերադասում եմ բաց ու հանգիստ երանգները»,- ասաց դիզայները։
Հովսաննա Պետրոսյանի խոսքով` հավաքածուն ստեղծելու գործում իրեն ոգեշնչել է Միքայել Ոսկանյանի «Mix Art» խմբի էթնոջազ երաժշտությունը, ինչից էլ ծագել է որոշ հագուստների վրա թառ գործիք և թթենի պատկերելու գաղափարը։
Նշենք, որ սա դիզայների թվով չորրորդ հավաքածուն է։ Մինչ այդ եղել են «Կանացի քմայք», «Հեղնար» և «Լեռնուհի» հավաքածուները։
«Լեռնուհի» հավաքածուով Հովսաննա Պետրոսյանը մասնակցել է «Ռուսկի սիլուետ» երիտասարդ դիզայներների մրցույթին։
Ինչ վերաբերում է նոր հավաքածուի հետագա ճակատագրին, Հովսաննա Պետրոսյանը հույս ունի, որ այդ հավաքածուով կմասնակցի մայիսի վերջին Երևանում կայանալիք «Նորաձևության շաբաթ» փառատոնին, հաղորդում է Karabakh-open.info-ն:

В рамках мероприятий по празднованию 20-летия освобождения Шуши 8 мая состоится показ моделей одежды молодого арцахского дизайнера Овсанны Петросян. По словам дизайнера, новые модели – заказ министерства по вопросам культуры и молодежи НКР. “Коллекция состоит из шести моделей, выполненных в стиле современной оранжировки арцахской национальной одежды (тараза). При выборе цветовой гаммы я отдаю предпочтение светлым и спокойным оттенкам”, – говорит Овсанна Петросян.
По словам дизайнера, к созданию коллекции ее вдохновила музыка этноджаз ансамбля«Mix Art» под руководством Микаела Восканяна, откуда и возникла идея изображения на ряде моделей музыкального инструмента – тара и тутового дерева.
Это четвертая коллекция дизайнера. До этого были коллекции “Женская красота”, “Эхнар” и “Лернуи”. С коллекцией “Лернуи” Овсанна приняла участие в конкурсе молодых дизайнеров “Золотой силуэт”.
Что касается дальнейшей судьбы новой коллекции, то Овсанна Петросян надеется представить ее на фестивале “Неделя моды”, который состоится в конце мая в Ереване, сообщает Karabakh-open.info.