3 Մայիս 2012 - 19:02 AMT
Վերջին հանրահավաքներ. ԲՀԿ-ն կոչ է անում ոչ մեկից չվախենալ, ՀԱԿ-ը խոստանում է հեղափոխություն 30 վայկրկյանում, «Ժառանգությունը»` իշխանությունը տալ ժողովրդին
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններին մնացել է երեք օր, «լռության օրվան»` երկու, և հայկական քաղաքական ուժերը որոշել են արդյունավետ օգտագործել մնացած ժամանակը: Այդ իսկ պատճառով այսօր` մայիսի 3-ին, Երևանում կայացել է միանգամից երեք հանրահավաք` «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության, «Ժառանգություն» կուսակցության և Հայ ազգային կոնգրեսի:
«Բարգավաճ Հայաստանն» ու ընտրողների մաքուր խիղճը
Առաջինը Հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտ Մատենադարանի շենքի դիմաց կայացել է «Բարգավաճ Հայաստանի» հանրահավաքը, որը մեկնարկել է հայկական էստրադային երգիչների համերգով: Հանրահավաքի մասնակիցներին առաջինը դիմել է Միավորված աշխատանքային կուսակցության (ՄԱԿ) նախագահ Գուրգեն Արսենյանը: «Մեկ ամիս շարունակ մենք եղել ենք Հայաստանի բոլոր բնակավայրերում, հանդիպել ենք հազարավոր մարդկանց հետ, ներկայացրել մեր ծրագրերը: Այսօր այստեղ հավաքվել են մարդիկ, ովքեր սատարում են ԲՀԿ-ին»,- ասել է նա:
«Բարգավաճ Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն էլ իր խոսքում նշել է. «Լռության օրը ձեր խիղճը կհուշի` ինչպիսին կլինի մեր ապագան: Ընտրությունների օրը դուք կընտրեք այն Հայաստանը, որտեղից մարդիկ չեն փախչում»:
«Ամեն ինչ լավ է լինելու» Գագիկ Ծառուկյանից
Իսկ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը հանրահավաքի մասնակիցներին հորդորել է` ինչ էլ որ լինի, մասնակցել ընտրություններին. «Ամենակարևորը գնացեք ընտրություններին և ոչ մեկից մի վախեցեք, ամեն ինչ լավ է լինելու»:
Հանրահավաքից հետո նախատեսվող համերգային շոուն տեղի չունեցավ հորդառատ անձրևի պատճառով:
Հայ ազգային կոնգրես. Մայիսի 8, 30 վայրկյան և կոալիցիա
Երեկոյան Ազատության հրապարակում մեկնարկեց Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքը, որը մասնակիցների քանակով սա ՀԱԿ-ի վերջին հանրահավաքներից ամենաբազմամարդն է:
ՀԱԿ-ի հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա Հաղթանակի օրվանից մեկ օր առաջ
Հանրահավաքը բացել է ՀՀՇ նախագահ Արամ Մանուկյանը` նշելով, որ ՀԱԿ-ն իր նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկել է ապրիլի 10-ին Ապարանում և ավարտել մայիսի 1-ին Գյումրիում: Նա նշել է քարոզարշավի հաջող ընթացքը և շնորհակալություն հայտնել քաղաքացիներին դրա համար: «Կեցցե'ն Հայաստանի քաղաքացիները, ովքեր իրենք են որոշում իրենց ապագան»,- ասել է նա:
Մանուկյանը հաղորդել է նաև, որ ՀԱԿ-ի հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա մայիսի 8-ին: Նրա խոսքով` ՀԱԿ-ի դիմումն իշխանությունների կողմից արդեն ընդունվել է ի գիտություն:
«Հեղափոխությունը 30 վայրկյանում» մոռացված չէ
Ինչպես հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է ՀԱԿ-ից պատգամավորի թեկնածու, «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը, Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կորոշեն կառավարության ապագան ու դրա որակը: Նրա խոսքով` իրենց ընտրությամբ քաղաքացիները կորոշեն «Հայաստանում նորմալ կյանքի կամ արտագաղթի հնարավորությունը»:
Փաշինյանը սուր քննադատության է ենթարկել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, Տիգրան Սարգսյանի կառավարությանն ու ՀՀԿ-ին` հայտնելով, որ Հայաստանում նորմալ կյանքի համար անհրաժեշտ է ՀԱԿ-ի հաղթանակը:
Նրա խոսքով` խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակելուց հետո ՀԱԿ-ը կձևավորի կառավարություն, որի գլխավոր նպատակը կդառնա նորմալ նախագահական ընտրությունների անցկացումը, «որպեսզի ժողովուրդն իրենը համարի ընտրված նախագահին»: Ամփոփելով իր խոսքը` Փաշինյանը ժողովրդին կոչ է արել մայիսի 6-ին «30-վայրկյանանոց հեղափոխություն» կատարել և ձայնը տալ ՀԱԿ-ի օգտին:
ՀԱԿ-ը համաձայն է կոալիցիայի մաս դառնալ, բայց վերապահումներով
Իսկ ՀԱԿ-ի առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտնել է, որ ուժերի նպաստավոր դասավորության պարագայում Ազգային Ժողովում կարող է ձևավորվել նոր, «իրական կոալիցիա»։ Հայ Ազգային Կոնգրեսը չի բացառում իր մասնակցությունը իրական կոալիցիայում` կտրականապես մերժելով, սակայն, որևէ համագործակցություն Հանրապետական և «Օրինաց երկիր» կուսակցությունների հետ` նրանց համարելով մեր երկրի գլխավոր չարիքը։
Նա ընդգծել է, որ առաջիկա ընտրությունների գլխավոր նպատակը պետք է դառնա ՀՀԿ-ին իշխանության մենատիրությունից զրկելը` նկատելով, որ Հանրապետական և «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները ոչ մի իրական ձայն չունեն հասարակության շրջանում. «Նրանք հույսը դրել են վարչական, ուժային և քրեական ռեսուրսի միջոցով ընտրությունների կեղծման ու իշխանության բռնազավթման վրա»:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հավելել է նաև, որ արդար ընտրությունների անցկացմամբ անկեղծորեն շահագրգռված են միայն երեք քաղաքական ուժեր՝ Հայ ազգային կոնգրեսը, Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, ինչի արտահայտությունն է այդ ուժերի սերտ համագործակցությունը ընտրությունների օրինականության վերահսկման և ընտրախախտումների դեմ պայքարի միասնական շտաբում:
Դեղամիջոց կեղծումների դեմ
ՀԱԿ-ի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ որքան շատ մարդ մասնակցի խորհրդարանական ընտրություններին, այնքան ավելի դժվար կլինի կեղծել դրանք: Նրա խոսքով` չի կարելի թույլ տալ, որպեսզի երկրի ճակատագիրը որոշեն անտարբերներն ու ընտրությունների նկատմամբ հավատը կորցրածները: Նա նշել է, որ չնայած ընտրությունները կեղծելու` իշխանությունների ցանկությանը, դրան կարող են խանգարել մի շարք հանգամանքներ: ՀԱԿ-ի առաջնորդը, մասնավորապես, նշել է միջազգային հանրության դիրքորոշումը, որը «արաբական գարունից» հետո ավելի մեծ ուշադրություն է դարձնում ժողովրդավարության ապահովման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին։
Այս կապակցությամբ նա հույս է հայտնել, որ միջազգային դիտորդական առաքելություններն այս անգամ ավելի օբյեկտիվ ու սկզբունքային գնահատական կտան ընտրություններին` զգուշանալով ապօրինի իշխանություններին օրինակարգող (լեգիտիմացնող) այնպիսի վտանգավոր ձևակերպումներից, ինչպես, օրինակ, «ընտրությունները հիմնականում համապատասխանել են եվրոպական չափանիշներին» կամ «դրանք մի քայլ առաջ էին նախորդ ընտրություններից»:
Ընտրախախտումների կանխման խնդրում ի հայտ եկած մյուս նոր հանգամանքը Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության և Հայ ազգային կոնգրեսի կողմից ձևավորված միասնական շտաբն է: Տեր-Պետրոսյանն առանձնապես նշել է Սահմանադրական դատարանի կողմից քվեարկության մասնակիցների ստորագրած ընտրացուցակների գաղտնիության դրույթի հակասահմանադրականության ճանաչումը, որի դեպքում, նրա խոսքով, իշխանությունների համար գրեթե անհնար կդառնա ընտրակեղծարարության գլխավոր ռեսուրսի, այն է` ընտրացուցակներում երկրից բացակա շուրջ 700 հազ. քաղաքացիների անունների առկայության փաստի օգտագործումը։
«Ժառանգություն». Ողջ իշխանությունը ժողովրդին և Հայաստանի պատմության նոր դասագիրք
ՀԱԿ-ի հանրահավաքի հետ զուգահեռ ոչ շատ հեռու` Ազնավուրի հրապարակում կայացավ «Ժառանգություն» կուսակցության հանրահավաքը: Ողջունելով ներկաներին` «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտնել է. «Գալիս ենք նոր օրենք բերելու և գրելու մեր պատմության ապագա դասագիրքը: Մենք կվերադարձնենք իշխանությունը Հայաստանի ժողովրդին»:
ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Ալեքսանդր Արզումանյանն իրեն համեմատեց սկսնակ երգչի հետ, որը տաքացնում է «պուբլիկան» Ձախ Հարութի ելույթին պատրաստելու համար: Նա հայտնել է. «Սա Երևանն է, սա ըմբոստ քաղաք է, և քիչ առաջ Մատենադարանի դիմաց ավտոբուսներով մարզերից բերած մարդկանց դեմ ըմբոստացավ անգամ եղանակը: Միասին տեր դառնանք մեր երկրին` թույլ չտալով անարդարություն»,- նշեց Արզումանյանը: Մասնավորապես, նա նկատի ուներ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հանրահավաքը, որին մասնակցելու համար, համաձայն լուրերի, Հայաստանի մարզերից մեծ քանակությամբ մարդկանց էին բերել, և հանրահավաքի ժամանակ սկսված ամպրոպը:
Հայաստանը, գյուղական ֆեոդալներն ու «Ազատ դեմոկրատների» սերը
Ալեքսանդր Արզումանյանը, ամփոփելով ընտրական քարոզարշավը, հայտնել է, որ լինելով Հայաստանի բոլոր մարզերում և հեռավոր շրջաններում` իրենք հասկացել են, որ Հայաստանում դեռ ֆեոդալական կարգեր են գործում: «Ամեն մի գյուղապետ կարող է իրեն ֆեոդալ համարել, ինչ-որ բարքեր ներմուծել, ընտրել ժողովրդի փոխարեն և որոշել, թե ժողովուրդը ում հանրահավաքին գնա, ումին` ոչ»,- ասաց Արզումանյանը: Վերջում նա դիմեց բոլոր հավաքվածներին. «Ես ձեզ բոլորիդ սիրում եմ և մայիսի 6-ին հայցում եմ բոլորիդ ձայնը»:
«Ժառանգության» կոալիցիան
«Ժառանգությունից» թեկնածու Արման Մուշեղյանը հայտնել է, որ գալիս է հավասար իրավունքների համար. «Ժառանգության» կոալիցիան ժողովուրդն է, որին նա երբեք չի դավաճանել»:

До парламентских выборов в Армении осталось три дня, до “дня молчания” – два, и армянские политические силы решили с пользой для дела использовать оставшееся время. Посему сегодня, 3 мая, в Ереване прошли сразу три митинга – партии “Процветающая Армения”, партии “Наследие” и Армянского национального конгресса.
“Процветающая Армения и чистая совесть избирателей
Первым, перед зданием Института-хранилища древних рукописей Матенадаран состоялся митинг «Процветающей Армении», который начался концертом армянских эстрадных исполнителей. Первым к участникам митинга обратился председатель Объединенной трудовой партии Армении Гурген Арсенян. “В течение месяца мы побывали практически во всех населенных пунктах Армении, встречались с тысячами избирателей, представили нашу предвыборную программу. Сегодня здесь собрались те, кто поддерживает ППА”, – сказал Арсенян.
Депутат от ППА Наира Зограбян в своей речи сказала: “В день молчания ваша совесть подскажет вам, каким должно быть наше будущее. В этот день вы выберете ту Армению, из которой никто не захочет уезжать”.
“Все будет хорошо” от Гагика Царукяна
А лидер ППА Гагик Царукян призвал участников митинга в любом случае участвовать в выборах: “Самое главное – идите на выборы и никого не бойтесь, все будет хорошо”.
Запланированный после митинга концерт не состоялся из-за грозы.
Армянский национальный конгресс: 8 мая, 30 секунд и коалиция
Вечером на площади Свободы начался митинг Армянского национального конгресса, который по количеству участников стал самым многочисленным за последнее время.
Следующий митинг АНК за день до Дня победы
Митинг открыл председатель АОД Арам Манукян, который отметил, что АНК начал свою предвыборную кампанию 10 апреля в Апаране и завершил 1 мая в Гюмри. Он отметил ее успешный ход и поблагодарил граждан за это. “Да здравствуют граждане Армении, которые сами решают свое будущее”,- сказал он.
Он также сообщил, что следующий митинг АНК пройдет 8 мая. По его словам, заявка АНК уже принята властями к сведению.
Революция в 30 секунд не забыта
Как заявил на митинге кандидат в депутаты от АНК, главный редактор газеты “Айкакан жаманак” Никол Пашинян, предстоящие парламентские выборы определят будущее правительства и его качество. По его словам, своим голосом граждане выберут “возможность нормальной жизни в Армении или эмиграцию”.
Пашинян подверг резкой критике нынешнее правительство Армении, заявив, что для нормальной жизни в Армении необходима победа АНК. По его словам, после победы на парламентских выборах Конгресс сформирует правительство, главной целью которого станет проведение нормальных президентских выборов, “чтобы народ считал своим избранного президента”. В заключение своей речи он призвал народ 6 мая осуществить “30-секундную революцию” и отдать свой голос АНК.
АНК согласен стать частью коалиции, но с оговорками
А лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян заявил, что при определенных условиях в будущем в парламенте может быть сформирована “реальная коалиция”. Он не исключил участия АНК в этой коалиции, подчеркнув при этом, что полностью “исключается союз с Республиканской партией Армении и “Оринац еркир”, так как они являются главным злом для страны”.
Он подчеркнул, что главной целью предстоящих выборов должно стать лишение РПА монополии на власть, заметив, что РПА и партия “Оринац еркир” не имеют никаких голосов в стране: “Их надежда на административный и криминальный ресурс”.
Левон Тер-Петросян также добавил, что в нормальных выборах заинтересованы лишь АНК, “Процветающая Армения” и АРФ “Дашнакцутюн”, которые вместе образовали межпартийный штаб для борьбы с нарушениями на выборах.
Лекарство от фальсификаций
Лидер АНК выразил уверенность, что чем больше людей примет участие в парламентских выборах, тем меньше шансов у властей сфальсифицировать их. По его словам, несмотря на желание властей сфальсифицировать выборы, этому может помешать ряд причин: в частности, позиция международного сообщества, которое после “арабской весны” стало более внимательно относиться к правам человека и к демократии.
Левон Тер-Петросян выразил надежду, что международные наблюдатели в этот раз дадут более объективную и принципиальную оценку и откажутся от выражений “выборы в основном соответствовали международным стандартам” или “это было шагом вперед по сравнению с предыдущими выборами”.
Другим препятствием для фальсификации выборов, по мнению первого президента Армении, является межпартийный штаб по борьбе с нарушениями на выборах, который создали АНК, “Процветающая Армения” и “Дашнакцутюн”.
Тер-Петросян особо отметил обращение политических сил в Конституционный суд Армении с предложением признать неконституционным запрет на публикацию списков проголосовавших избирателей.
По его словам, в случае положительного решения Конституционного суда для властей станет невозможным использование главного ресурса фальсификации выборов – голосов отсутствующих 700 тыс. граждан.
«Наследие»: Вся власть – народу и новая книга истории Армении
Параллельно с митингом АНК, совсем недалеко, на площади Азнавура прошел и митинг партии «Наследие».
Приветствуя присутствующих, лидер «Наследия» Раффи Ованнисян заявил: «Мы идем с новым законом, чтобы написать будущую книгу нашей истории. Мы вернем власть народу Армении».
В свою очередь, экс-министр бывший министр иностранных дел Армении, представитель “Свободных демократов” Александр Арзуманян, сравнив себя с «начинающим певцом», который выступает для подогрева публики перед запланированным после митинга концертом Дзах Арута, заявил: «Это Ереван, это город-бунтарь и буквально несколько часов назад даже погода взбунтовалась перед привезенными к площади перед зданием Матенадарана людьми. Вместе мы станем хозяевами нашей страны и искореним несправедливость». Арзуманян, в частности, имел в виду митинг партии «Процветающая Армения», для участия в котором, по слухам, из регионов Армении привезли очень много людей, и начавшуюся во время митинга грозу.
Армения, сельские феодалы и любовь “Свободных демократов”
Александр Арзуманян, подводя итоги избирательной кампании, заявил, что, побывав во всех регионах Армении, убедился, что в стране еще действует феодальный строй. «Каждый глава сельской администрации может чувствовать себя феодалом, прививать свои нравы, выбирать вместо народа и решать, на чей митинг нарду идти, а на чей – нет», – сказал Арзуманян. В конце своего выступления он обратился к собравшимся: “Я люблю все вас и 6-го мая жду ваших голосов”.
Коалиция “Наследия”
А кандидат от «Наследия» Арман Мушегян заявил, что идет на выборы ради обеспечения равных прав: «Коалицией «Наследия» является народ, который партия никогда не предаст».