4 Մայիս 2012 - 08:28 AMT
Ամարյան. ՀՀԿ-ն, Կոմունիստական կուսակցությունը և «Միավորված հայերը» չեն համագործակցում աղանդավորների հետ
«Քայքայիչ պաշտամունքներից տուժածների օգնության և վերականգնման կենտրոն»-ի ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը մայիսի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ աղանդավորական կազմակերպությունները ակտիվորեն մասնակցելու են մայիսի 6-ին կայանալիք ԱԺ ընտրություններին:
«Հայաստանում կա մոտ 200-230 հազար աղանդավոր, ինչը կազմում է ընտրողների 10 %-ը: Իսկ այդքան քվեներով կարելի է մտնել ԱԺ և ձայն ունենալ: Այդ պատճառով էլ կուսակցությունները համագործակցում են նրանց հետ: Ընտրությանը մասնակցող 8 ուժերից միայն ՀՀԿ-ն, Կոմունիստական կուսակցությունը և «Միավորված հայերը» չեն համագործակցում աղանդավորների հետ, մնացած 5-ի դեպքում նման բան հնարավոր է»,- ասաց Ամարյանը:
Ըստ նրա, կրոնական կազմակերպությունները շատ լավ ֆինանսավորում ունեն, գումարների մեծ մասը նրանք հիմնականում ստանում են արտերկրից, ինչպես նաև դոնորներից, որոնց թվում են նաև կուսակցությունները, մյուս աղբյուրը ցանցային մարքեթինգն է. «2000 թվականին դրսից ներկրվող ապրանքների հետ Հայաստան է բերվել նաև կրոնական գրականություն:
Հայաստանում կան 64 գրանցված և 200 չգրանցված աղանդավորական կազմակերպություններ, և նրանք մեկը մյուսին չեն խանգարում»,- ընգդծեց նա:
Ամարյանը բացասական է համարում այն, որ Հայաստանի օրենսդրական դաշտը աղանդավորների նկատմամբ հսկողություն չի սահմանում և չի կիրառում պատժամիջոցներ: «Վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր եկեղեցին փորձում է հոգևոր դաշտը մաքուր պահել, սակայն կրոնական կազմակերպությունների հետ բանակցություններ չի վարում: Կարծում եմ, որ եթե աղանդավորները ընտրություններին մասնակցելու են, ապա նույնը պետք է անի նաև եկեղեցին»,- ավելացրեց նա:

Руководитель “Центра реабилитации и помощи жертвам деструктивных культов” Александр Амарян 4 мая во время встречи с журналистами отметил, что сектантские организации примут активное участие в предстоящих парламентских выборах 6 мая.
“В Армении в настоящее время насчитывается около 200-230 тысяч сектантов, это составляет 10% от общего числа избирателей. А с таким количеством голосов спокойно можно пройти в парламент и иметь в нем право голоса. По этой причине многие партии сотрудничают с ними. Из участвующих в выборах 8 политических сил только РПА, КПА и “Объединенные армяне” не сотрудничают с сектантами, в случае с остальными 5 партиями это вполне возможно”, – сказал Амарян.
По его словам, сектантские организации достаточно хорошо финансируются, средства они в основном получают из-за рубежа, а также от доноров, в числе которых и некоторые партии. Еще одним источником средств является интернет-маркетинг. “В 2000 году вместе с импортированными товарами в Армению была завезена большая партия религиозной литературы. В Армении действуют 64 зарегистрированные и 200 незарегистрированные сектантские организации, и они не мешают друг другу”, – подчеркнул он.
Александр Амарян считает отрицательным тот факт, что правовое поле Армении не контролирует эти организации надлежащим образом и не применяет к ним никаких мер наказания. “В течение последних двух лет наша церковь пытается сохранить духовность в чистоте, однако она не ведет никаких переговоров с религиозными организациями. Думаю, сектанты будут участвовать в выборах, то же должна сделать и церковь”, – добавил он.