4 Մայիս 2012 - 13:01 AMT
Մայիսի 4-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում իսլամական ահաբեկչության ոլորտի փորձագետ Սարգիս Գրիգորյանը, մեկնաբանելով վերջին միջադեպը Տավուշում, հայտարարել է, որ «ցանկացած նպատակաուղղված հարձակում խաղաղ բնակիչների վրա ահաբեկչություն է»: Նրա խոսքով` Ադրբեջանն ի սկզբանե ցանկացել է պատերազմին կրոնական բնույթ հաղորդել, բայց դա նրան չհաջողվեց, չնայած առանձին ահաբեկչական խմբավորումներ հայերի դեմ ռազմական գործողություններ էին ծավալում:
Գրիգորյանը նշել է, որ ինքնին Ադրբեջանում իսլամական ակտիվությունը նկատելի էր արդեն 90-ական թվականներին, բայց համապատասխան առաջընթաց չստացավ, քանի որ Ադրբեջանի վերնախավը դժվարությամբ է ընդունում ծայրահեղ իսլամիստական գաղափարները: Բացի դրանից, այդ ուղղությունները դաժանորեն ճնշվել են կառավարության կողմից, որն իր իշխանությունը կորցնելու մտավախություն ունի:
Ապրիլի 27-ին՝ ժամը 04:15-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Տավուշի մարզի Այգեպար-Մովսես գյուղերի միջև ընկած ճանապարահատվածում ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայողներից մեկին պատկանող «ՎԱԶ 2107» մակնիշի ավտոմեքենայով երթևեկելիս հրազենային մարմնական վնասվածքներ են ստացել վարորդը և ևս երկու պայմանագրային զինծառայողներ: Երեք զինծառայողներից ոչ մեկի կյանքը հնարավոր չի եղել փրկել:

На прошедшей 4 мая в Ереване пресс-конференции эксперт в области исламского терроризма Саркис Григорян заявил, что “всякое целенаправленное нападение на мирных жителей является терроризмом”. Таким образом он прокомментировал последние инциденты в Тавуше.
По его словам, Азербайджан изначально хотел придать войне религиозный характер, но ему это не удалось. Несмотря на это, отдельные террористические группы вели против армян военные действия.
Григорян отметил, что исламская активность в самом Азербайджане была заметна уже в 90-ые годы, но не получила соответствующего прогресса, так как светское общество Азербайджана с трудом воспринимает идеи крайнего исламистского толка. Кроме того, эти проявления были жестоко подавлены правительством, опасающимся за свою власть.
В результате адекватных мер передовых подразделений вооруженных сил Армении азербайджанская сторона была вынуждена прекратить обстрел.
27 апреля, примерно в 04:15 по местному времени на отрезке дороги между селами Айгепар и Мовсес Тавушской области Армении обстрелу подвергся принадлежащий военнослужащему-контрактнику N-ской военной части автомобиль марки ВАЗ 2107.
Огнестрельные ранения получили водитель и еще двое военнослужащих-контрактников, жизни всех троих спасти не удалось.