4 Մայիս 2012 - 13:52 AMT
(!)ՀԵԲ-ը իրականացրել է այս հարցումը որպես ոչ տեղական և հետևաբար ոչ կուսակցական չեզոք հասարակական կազմակերպություն: Հիմնական նպատակներն են նպաստել ավելի բովանդակալից քաղաքական բանավեճին, բարձրացնել ընտրությունների, մարդկանց համար կարևորություն ներկայացնող հիմնահարցերի և քաղաքականության, քաղաքական կուսակցությունների և նրանց առաջնորդների նկատմամբ հասարակության ունեցած դիրքորոշումների վերաբերյալ հանրային տեղեկացվածության մակարդակը, համեմատել այս հարցման արդյունքները ՀԵԲ-ի կողմից 2010թ.-ի հոկտեմբերին իրականացրած «մեկնարկային հարցման» և 2012-ի մարտի հարցման արդյունքների հետ և բարձրացնել հասարակության վստահության մակարդակը Հայաստանի քաղաքական կյանքի իրատեսական պատկերի նկատմամբ:
(?)Որո՞նք են 2010 թվականի հոկտեմբերին կատարած հետազոտության հիմնական տարբերությունները վերջին հետազոտության արդյունքներից կապված ներքին քաղաքական գործընթացների հետ:
(!)Այն ժամանակ ներքին քաղաքականության առումով ավելի խաղաղ, չեզոք ժամանակաշրջան էր, և հարցումը կենտրոնացած էր միջազգային քաղաքականության ու արտաքին հարաբերությունների վրա:
Այդ հետազոտության միայն մի փոքր մասն էր նվիրված ընտրություններին վերաբերող հարցերին:
Համեմատության օրինակ կարող է լինել քաղաքական տեղեկատվության ստացման հասարակության աղբյուրները. եթե 2010-ին ինտերնետից ինֆորմացիա ստացողների ցուցանիշը 15 տոկոս էր, այժմ ցուցանիշը կրկնապատկվել է` 30 տոկոս: Հեռուստատեսությունը, որպես ինֆորմացիայի աղբյուր, պահպանել է իր դիրքերը, նույն ցուցանիշներն են պահպանել նաև մյուս ԶԼՄ-ները: Այս օրինակը խոսում է նաև հետազոտության որակի մասին: Այլ օրինակ է հասարակության շրջանում կուսակցությունների մասին տեղեկացվածությունը: 2010 թվակաին, երբ քաղաքականպես ավելի պասիվ տարի էր, մարդիկ ավելի քիչ էին տեղեկացված կուսակցություններից, ինչքան շատ է քննարկվում քաղաքականությունը, այնքան կուսակցությունների մասին տեղեկացվածության մակարդակը նույնպես բարձրանում է: Ընդամենը 1.5 տարի է անցել նախորդ հետազոտությունից, բայց այս առումով մեծ առաջընթաց կա, ինչպես նաև այս տարվա ընտրարշավի մեկնարկից հետո նույնպես տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացում է նկատվել:
(?)Հայաստան-Եվրոպա հարաբերություններում որո՞նք են հիմնական զարգացման ոլորտները:
(!)Վերջին 4 տարիները Հայաստան-Եվրոպա հարաբերությունների մեջ ամենադինամիկն էին: Վերջին կարևոր առաջընթացը ասոցիացիայի համաձայնագրի հետ կապված բանակցություններն էին:
Հետագայի համար ամեն ինչ կապված է նրանից, թե ինչպես կանցնեն առաջիկա ընտրությունները: Եթե ընտրությունները լավ անցնեն, համապատասխանեն եվրոպական չափանիշներին, ապա կմեծանա նաև Եվրոպայի օգնությունը Հայաստանին՝ տնտեսության, հանրային կառավարման և այլ ոլորտներում եվրոպական չափանիշներին մոտենալու համար:
Եթե ամենինչ լավ ընթանա, առաջիկա 5-10 տարիների ընթացքում Հայաստանի Եվրաինտեգրման գործընթացը կհասնի այն չափանիշներին, որոնք ներկայումս օրինակ Նորվեգիան, Խորվաթիան կամ Իսլանդիան ունեն:
Կստեղծվի նոր վիզային ռեժիմ և ազատ առևտրային գոտի Հայաստանի և Եվրամիության միջև: Ներկայումս բանակցային փուլում գտվող Ասոցացիայի համաձայնագիրը շոշոփելի առաջընթաց կբերի օրենքի, առևտրի և վիզային ռեժիմի պարզեցման ոլորտներում: Կարելի է ասել, որ եթե ինտեգրումը շարունակվի այս մակարդակով՝ Հայաստանի էական տարբերություններից ԵՄ լիարժեք անդամների հետ համեմատելով կլինի ԵՄ-ում ձայնի իրավունք չունենալը:
Հատկանշական է, որ ԵՄ-ն առաջարկել է իր բոլոր արևելյան հարևաններին` Հարավային Կովկասից Ռուսաստան, ինչպես նաև Բելառուսին և Ուկրաինային: Ինտեգրման արագությունը և խորությունը կախված է հենց յուրաքանչյուր երկիրից:
(?)Ո՞ր կազմակերպությունների հետ է հիմնականում համագործակցում ՀԵԲ-ը Հայաստանում և ի՞նչ արդյունքներ կան այդ համագործակցություններից:
(!)Ընդհանուր առմամբ համգործակցում ենք և բաց ենք ցանկացած համագործակցության համար բոլոր այն կազմակերպությունների հետ, որոնք Եվրոպայի հետ կապված ինչ-որ նախագծեր ունեն: Համագործակցել ենք «Հայաստանում Եվրոպական շարժում» կազմակերպության, Գերմանական քաղաքական հիմնադրամների և այլ ՀԿ-ների հետ : Բայց քանի որ մեր մեր ներկայությունը այդքան մեծ չէ Հայաստանում, քանի որ մեր գլխավոր գրասենյակը Բրյուսելում է, հիմնական գործունեությունը ծավալում ենք հենց այնտեղ: Երբ մենք Եվրոպայում ենք, զբաղվում են Հայաստանի մասին իրազեկվածության մակարդակը բարձրացնելով, իսկ երբ գտնվում են Հայաստանում` Եվրոպայի մասին: Զբաղվում ենք նաև ադրբեջանական հակահայկական քարոզչությանը հակահարված տալով:
Քանի որ այժմ ընտրական ժամանակաշրջան է Հայաստանում ավելի շեշտը դրվում է Հայաստանի ներքին քաղաքականության վրա, սակայն մեր հիմնական գործունեության ոլորտները արտաքին քաղաքականության վրա են:

(?)Какова цель последних исследований, проведенных вами?
(!) ОО “Европейские друзья Армении” провела опрос в качестве неместной, следовательно, беспартийной и нейтральной организации. Основные цели опроса – содействие в проведении более активных политических дебатов, повышение уровня информированности относительно проведения выборов, позиции общества относительно основных политических вопросов, партий и их лидеров, сравнение результатов данного опроса с результатами опросов, проведенных в октябре 2010 года и в марте 2012 года.
(?)Какова основная разница между исследованиями октября 2010 года и последними исследованиями в плане развития внутриполитических процессов страны?
(!) В то время внутриполитическая ситуация была более мирной, это был более нейтральный период и опрос в большей степени затрагивал вопросы внешней политики и международных отношений. Лишь малая часть этих исследований была посвящена вопросам о выборах. В качестве сравнения можно сказать, что в 2010 году число получающих информацию в Интернете составляло 15%, нынче этот показатель удвоился, составив 30%. Телевидение, как источник информации, не утратило свою роль и позиции, тот же показатель сохранился и у СМИ. Это говорит и о качестве исследований. В 2010 году, более пассивном в политическом отношении, люди меньше были информированы относительно деятельности партий. Чем больше политических обсуждений, тем выше уровень информированности о партиях. Прошло всего 1,5 года, но в этой области наметился значительный прогресс, стало заметно и повышения уровня информирования.
(?)В отношениях между Арменией и Европой в каких сферах в основном развивается сотрудничество?
(!) В течение последних 4 лет отношения между Арменией и Европой стали самыми динамичными. Одним из важнейших достижений были переговоры, связанные с соглашением ассоциации.
В будущем все зависит от того, как пройдут предстоящие парламентские выборы. Если они пройдут в соответствии с европейскими стандартами, то возрастет и помощь, оказываемая Армении со стороны Европы, в обратном случае от Армении потребуется более длительный период для соответствия европейским стандартам. В конце концов выборы тотальным образом меняют страну.
Евросоюз планирует содействовать Армении в достижении этих стандартов во всех областях экономики и общественного управления. Если все пройдет успешно, в течение ближайших 5-10 лет процесс евроинтеграции Армении достигнет того же уровня, что в Норвегии, Хорватии или Исландии. Будет создан новый визовый режим и будет открыта свободная торговая зона между Арменией и Европой. Соглашение Ассоциации, находящееся на переговорном этапе, приведет к ощутимому прогрессу в законодательной, торговой сферах, в упрощении визового режима. Можно сказать, что если интеграция будет продолжаться на таком же уровне, основным различием между Арменией и странами – полноправными членами ЕС станет отсутствие права голоса.
Примечательно, что ЕС обещал всем восточным странам: от Южного Кавказа до России, а также Беларуси и Украине скорость и глубина интеграции в зависимости от внутренних процессов страны.
(?)С какими организациями в основном сотрудничает ОО “Европейские друзья Армении” и каковы результаты этого сотрудничества?
(!)Мы открыты для сотрудничества с любой организацией, у которой есть проекты, связанные с Европой. Мы сотрудничали с организацией “Европейское движение в Армении”, с политическими фондами Германии и другими организациями. Но дело в том, что наше представительство в Армении не так велико, поскольку головной офис находится в Брюсселе, и свою основную деятельность мы разворачиваем именно там. В Европе мы пытаемся повысить уровень информированности об Армении, а в Армении – о Европе. Мы также занимаемся проблемами противостояния антиармянской пропаганде со стороны Азербайджана.
Поскольку Армения стоит перед парламентскими выборами, основной акцент ставится на внутреннюю политику, однако наша деятельность в большей степени нацелена на область внешней политики.