4 May 2012 - 13:22 AMT
Մայիսի 2-3-ը Բուլղարիայի Վելիկո Տրնովո քաղաքի «Սվ. Կիրիլ ի Մեդոդիյ» համալսարանի Ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Ազգային գիտաժողով` «Հայոց ցեղասպանություն` մարդկության դեմ ամենաարյունալի հանցագործություն 97-րդ տարելից» թեմայով, որը իր տեսակի մեջ առաջինն էր Բուլղարիայում: Գիտաժողովին զեկույցներով հանդես եկան բուլղար և հայ ազգի դասախոսներ ու ուսանողներ Սոֆիայից, Վելիկո Տրնովոյից, Վառնայից, Ռուսեից, Պլովդիվից:
Գիտաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ Բուլղարիայուն ՀՀ դեսպան Արսեն Սհոյանը: Դեսպանն իր ելույթում շեշտեց, որ «1915-1917թթ. իրադարձությունները պլանավորված ցեղասպանություն էր Օսմանյան կայսրության կողմից, որի գերխնդիրն էր ոչնչացնել տեղի հայ ազգի բնակչությանը և յուրացնել այն ամենը, ինչ հազարամյակների ընթացքում կերտվել էր հայ ժողովուրդի կողմից»: Գիտաժողովը վարում էր բուլղար պատմաբան, համալսարանի պատմության ամբիոնի դոցենտ դոկտոր Պլամեն Պավլովը: Հետաքրքիր զեկույցներով ընդգրկվեցին նաև հայկական համայնքի և հայ եկեղեցու ներկայացուցիչները, մտավորականներ, պատմաբաններ, որոնք իրենց ելույթներում լուսաբանեցին Հայոց ցեղասպանության իրադարձությունները տարբեր տեսանկյուններից:
Միջոցառմանը ներկայացվեց նաև Հրանտ Դինքի «Երկու մոտ ժողովուրդներ, երկու հեռավոր հարևաններ Հայաստան-Թուրքիա» գիրքը` բուլղարերեն թարգմանությամբ: Միջոցառումն ավարտվեց Տավիանի եղբայրների նկարահանած «Արտույտների ագարակը» ֆիլմի ցուցադրությամբ:
Նույն օրը դեսպան Սհոյանը հանդիպեց Վելիկո Տրնովոյի քաղաքապետ Դանիել Պանովի հետ: Հանդիպման նպատակն էր ուշ միջնադարում կառուցված և 20-րդ դարի սզկբին փլուզված հայկական եկեղեցու հետագա ճակատագրի խնդիրը: Հողակտորը, որի մի մասի վրա գտնվում են եկեղեցու փլատակները` 2008թ. գնվել է բուլղար մի գործածարի կողմից: Ըստ ՀՀ դեսպանության և Վելիկո Տրնովոյի քաղաքապետի միջև ձեռք բերված համաձայնության` տեղի իշխանությունների և սեփանատիրոջ կողմից ձեռք կառնվեն միջոցներ հայկական եկեղեցու փլատակները քաղաքի պատմամշակութային հուշարձանի վերածելու ուղղությամբ:

4 May 2012 - 13:08 AMT
Мэрия болгарского Велико Тырново пообещала превратить руины армянской церкви города в культурно-исторический памятник
2-3 мая в городе Велико Тырново по инициативе студенческого совета университета “Св. Кирилл и Мифодий” прошла Национальная конференция на тему “Геноцид армян: 97-ая годовщина самого кровавого преступления против человечества”, которая стала первой в своем роде в Болгарии. На конференции с докладами выступили болгарские и армянские преподаватели и студенты из Софии, Велико Тырново, Варны, Русе, Пловдива. С вступительной речью выступил посол Армении в Болгарии Арсен Схоян. В своей речи он подчеркнул, что события 1915-1917 гг. – были спланированным геноцидом, целью которого было уничтожение местного армянского населения и захват всего того, что в течение тысячелетий создавалось армянским населением. Конференцию провел болгарский историк, доцент кафедры истории университета Пламен Павлов.
На конференции представили также книгу Гранта Динка “Два близких народа, два далеких соседа Армения-Турция” на болгарском языке. Мероприятие закончилось показом снятого братьями Тавиани фильма “Гнездо жаворонка”.
В тот же день посол Схоян встретился с мэром Тырново Даниэлем Пановым. Целью встречи стал вопрос армянской церкви, построенной в средневековье и разрушенной в начале 20-ого века. Земля, на которой находится часть обломков церкви, была куплена одним из болгарских бизнесменов. Согласно соглашению, мэрия и владелец земли сделают все необходимое для превращения руин церкви в один из историко-культурных памятников города.