5 Մայիս 2012 - 08:02 AMT
Մայիսի 4-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած պայթյունի պատճառը կարող է լինել այն, որ փուչիկները լիցքավորված էին ջրածնով կամ մեթանով, միայն այդ գազերը միաժամանակ կարող են և պայթել, և դեպի վեր բարձրանալ: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանն է հայտնել «Գելիմաշի» գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վլադիմիր Ֆեդոտովը՝ մեկնաբանելով այն հաղորդագրությունները, թե փուչիկները լիցքավորված էին հելիումով: «Ավելի շուտ, դա ջրածին է եղել:
Հելիումը իներտ գազ է, այն չի մտնում քիմիական ռեակցիաների մեջ: Հելիումի քիմիական միացությունները կարելի է ստանալ միայն շատ սպեցիֆիկ պայմաններում, և դրանք անկայուն են: Շնչառական խառնուրդները, այդ թվում ստորջրյա ապարատների համար, արվում են հելիումի և թթվածնի հիման վրա հենց այն պատճառով, որ հելիումը իներտ գազ է»,-ասել է Ֆեդոտովը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե կարող էր արդյոք փուչիկներում լինել հելիումի և բնական գազի խառնուրդ, որից էլ ստանում են հելիումը՝ Ֆեդոտովն ասել է, որ դա բացառվում է: «Բնական գազից հելիումը ստանում են խտացման միջոցով, այնպիսի ջերմաստիճանի պայմաններում, երբ բոլոր մյուս միացությունները, մյուս գազերը մնում են պինդ վիճակում և միայն հելիումն է հեղուկ վիճակում: Ուստի ջրածինների մնացորդների կամ խառնուրդի առկայությունը հելիումի մեջ բացառվում է զուտ տեխնոլոգիական պատճառներով»,-ասել է փորձագետը:
Ըստ նրա, քիչ հավանական է, որ փուչիկների համար հատուկ հելիումի և այլ գազերի խառնուրդ պատրաստվի՝ դրա համար հատուկ սարքավորումներ են հարկավոր: «Միակ վարկածը ջրածնից բացի մեթանն է, թեև նրա բարձրացման ուժն այնքան մեծ չէ: Մեթանը կարող էր պայթել: Գազի սալիկների համար օգտագործվող կենցաղային պրոպան-բութանը օդից ծանր է, այն ներքև է իջնում: Իսկ մեթանը՝ – CH4, օդից թեթև է: Տեսականորեն, փուչիկների մեջ կարող էր մեթան լինել»,-ասել է Ֆեդոտովը:
«Ոչ մի այլ բռնկուն գազ չի կարող վեր բարձրանալ՝ դա կամ մեթան է, կամ ջրածին»,-ասել է Վլադիմիր Ֆեդոտովը:
Մայիսի 5-ի առավոտյան ժամը 11.00-ի դրությամբ` հոսպիտալացված 154 քաղաքացիներից 78-ը դուրս են գրվել, 25 հոգի դեռևս վերակենդանացման բաժնում են:

Воздушные шары, взорвавшиеся в Ереване на митинге РПА, могли быть заполнены водородом или метаном, так как только эти газы одновременно обладают подъемной силой и возможностью взрываться. Об этом сообщил РИА Новости заместитель гендиректора НПО "Гелиймаш" Владимир Федотов, комментируя сообщения, что шары были заполнены гелием. "Скорее всего, это был водород. Гелий – это абсолютно инертный газ, он не вступает ни в какие химические реакции. Химические соединения гелия можно получить только в очень специфических условиях, и они неустойчивы. Дыхательные смеси, в том числе для глубоководных аппаратов, делают на основе гелия и кислорода – именно потому что гелий инертен", – сказал Федотов.
Отвечая на вопрос, не могла ли в шарах быть смесь гелия с природным газом, из которого его добывают, Федотов сказал, что это исключено. "Из природного газа гелий выделяют методом сжижения, при температурах, при которых все включения, все остальные газы находятся в твердом состоянии, и только гелий остается в жидком. Поэтому получение какой-либо смеси, остатков углеводородов в гелии исключено по технологическим причинам", – сказал эксперт.
По его словам, маловероятно, что для шаров специально делалась смесь гелия с другими газами – для этого нужна специальная аппаратура, которая бы производила такую смесь. "Единственная версия, помимо водорода, – можно предположить, что это мог быть метан, хотя его подъемная сила невелика. Метан мог взорваться. Бытовой пропан-бутан для газовых плит – тяжелее воздуха, он стекает вниз. А метан – CH4 – легче воздуха. Теоретически, шарики могли заполнить метаном", – сказал Федотов.
"Никакого другого горючего газа, который обладал бы при этом подъемной силой, не существует. Либо метан, либо водород", – подчеркнул специалист.
На утро 5 мая, согласно полученным из Министерства здравоохранения Армении данным, из госпитализированных 154 человек в больнице остаются 94, из которых 25 – в реанимации.