6 Մայիս 2012 - 07:22 AMT
«1992 թվականին դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեցին Իսրայելի ու Հարավային Կովկասի՝ Հայաստանի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի, միջև: Իսկ 1993 թվականին ես հավատարմագրերս հանձնեցի ՀՀ առաջին նախագահին: Այն ժամանակ Իսրայելի դեսպանի նստավայրը Վրաստանում էր: Եվ պատկերացրեք, 90-ականներին, Թբիլիսիից Երևան հասնելու համար, ես պետք է մեկնեի Մոսկվա և այնտեղից արդեն Երևան: Ես ձգտել եմ զարգացնել մեր երկրների միջև հարաբերությունները թեև դրանք ծանր ժամանակներ էին հետխորհրդային երկրների համար»,-ասել է PanARMENIAN.Net-ին Հայաստանում Իսրայելի առաջին դեսպան Բարուխ Բեն Ներիան: Ըստ նրա, 2003-ին Իսրայելի ԱԳՆ-ն որոշեց տարանջատել դեսպանությունները Վրաստանում և Հայաստանում: «Իսրայելի դեսպանը Վրաստանում մնաց Թբիլիսիում, իսկ Իսրայելում Հայաստանի դեսպանը գտնվում է Երուսաղեմում: Թեև կարծում եմ, որ կարելի էր Թբիլիսիում ժամանակավոր հավատարմատարի թողնել»,-ասել է դիվանագետը:
Նա նաև հայտարարել է, որ 16-17 տարի առաջ Հայաստանը շատ ծանր վիճակում էր և հարաբերություններ զարգացնելը շատ բարդ էր, ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև Իսրայելի համար: Սակայն այսօր Երևանը շատ է փոխվել, լավ առումով: Ճիշտ է, ըստ իս, փոփոխությունները կարող էին ավելի մեծ լինել, քանի որ հայերը շատ մեծ ներուժ ունեն»,-ասել է դիվանագետը՝ հավելելով, որ հայ-իսրայելյան հարաբերությունների ապագան առևտրատնտեսական կապերի զարգացումն է: Նա հիշեցրել է Իսրայելի գույղնախարար Օրիտ Նոկեդի այցը Հայաստան՝ հավելելով, որ երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել առևտրի, բիզնեսի, ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության և ՏՏ տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Ինչ վերաբերում է Իսրայելին, ապա Բարուխ Բեն Ներիան ասել է, որ Իսրայելն այժմ բարդ ու անկանխատեսելի վիճակում է: «Արաբական գարունը» ու քաղաքական փոփոխություններն այդ երկրներում արմատապես փոխել են ողջ Մերձավոր Արևելքը և ոչ ոք չի կարող կանխատեսել, թե իշխանության ինչ մոդել կստեղծվի արաբական աշխարհում: Մեծ վտանգ է ներկայացնում Իրանի միջուկային ծրագիրը: Ըստ փորձագետների, այն առաջին հերթին ուղղված է Իսրայելի դեմ: Ուստի հենց այդ պատճառով է, որ ԱՄՆ-ն, ՆԱՏՕ-ն, Արևմուտքն ընդհանուր առմամբ և արաբական աշխարհը փորձում են կասեցնել Իրանի միջուկային ծրագիրը: Նշենք, որ մինչ 2011թ. Իսրայելն իր արտաքին քաղաքականության մեջ ղեկավարվել է բացառապես պրագմատիզմով՝ մենք նորմալ հարաբերություններ ունեինք Մերձավոր Արևելքի գրեթե բոլոր երկրների հետ՝ ներառյալ Սաուդյան Արաբիան, Քաթարը, ՄԱԷ-ն: Իսկ Սիրիայի հետ սահմանը, անկախ խաղաղ պայմանագրի բացակայությունից, ամենահանգիստներից մեկն էր: Սակայն, այժմ իրավիճակը, ինչպես ասացի, լրջորեն փոխվել է՝ նոր եգիպտական խորհրդարանում մեծամասնություն են կազմում իսլամիտսները, նույնը տեղի է ունենում այլ արաբական երկրներում: Որոշ արաբական երկրներ, որոնք սահմանակից են Իսրայելին, օրինակ, Լիբանանը, նույնպես Հեզբոլլահի վերահսկողության տակ են, էլ չասած Գազայի հատվածի մասին, որտեղ գլխավորը ՀԱՄԱՍ-ն է: Իսրայելն ու իսրայելյան հանրությունը մեծ ջանքեր են գործադրում այն նորանկախ պետությունների, այդ թվում Հայաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու համար, որտեղ մեծ ջանքեր են գործադրվում նոր ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու համար և լուծում են իրենց ազգային ու տնտեսական խնդիրները»,-ասել է Բարուխ Բեն Ներիան:

«В 1992 году были установлены дипломатические отношения между Израилем странами Южного Кавказа: Арменией, Грузией и Азербайджаном. А в ноябре 1993 года я вручил верительные грамоты первому президенту Армении. Тогда посол Израиля в Грузии и в Армении сидел в Тбилиси. И представьте, в 90-е годы, чтобы из Тбилиси попасть в Ереван, мне нужно было полететь в Москву, и уже оттуда в Ереван и так же обратно. Я старался развивать отношения между нашими странами, хотя это были трудные времена на всем постсоветском пространстве», – рассказал PanARMENIAN.Net первый посол Израиля в Армении Барух Бен Нериа. По его словам, в 2003 году МИД Израиля решил, что нужно разделить посольства в Грузии и Армении. «Посол в Грузии остался в Тбилиси, а посол Армении в Израиле находится в Иерусалиме. Хотя я думаю, что можно было оставить в Тбилиси временного поверенного», – отметил дипломат.
Он также заявил, что 16- 17 лет назад Армения была в тяжелейшем положении. «В те годы развивать отношения было довольно сложно, не только Армении, но и Израилю. Но сегодня Ереван очень изменился, причем в лучшую сторону. Правда, я считаю, что изменений могло быть больше, так как у армян есть огромный потенциал для развития», – подчеркнул дипломат, добавив, что будущее армяно–израильских отношений – за развитием торгово-экономических связей в различных областях. Он напомнил недавний визит министра сельского хозяйства Израиля Орит Нокед в Армению и заметил, что обе страны могли бы успешно сотрудничать в сфере торговли, бизнеса, инфраструктуры, туризма и IT.
Что касается Израиля, то Барух Бен Нериа сказал, что Израиль сейчас находится в очень сложной и непредсказуемой ситуации. «Арабская весна» и политические изменения в арабских странах радикально изменили весь Ближний Восток, и никто не может предсказать, какая модель власти будет создана в арабском мире. Также большую опасность представляет иранская ядерная программа, в результате которой Иран может создать ядерную бомбу и она будет нацелена, по мнению некоторых экспертов, в первую очередь на Израиль. Именно поэтому США, НАТО, Запад в целом и арабский мир пытаются остановить иранскую ядерную программу. Я должен также отметить, что до 2011 года Израиль в своей внешней политике руководствовался исключительно прагматизмом: у нас были нормальные отношения почти со всеми странами Ближнего Востока, даже включая Саудовскую Аравию, Катар, ОАЭ. А граница с Сирией, несмотря на отсутствие мирного договора, была одной из спокойных. Но сейчас ситуация, как я уже говорил, серьезно изменилась: в новом египетском парламенте большинство составляют исламисты, то же самое происходит в других арабских странах. Некоторые арабские страны, граничащие с Израилем, к примеру, Ливан тоже находятся под контролем группировки ХЕЗБОЛЛАХ, не говоря уже о секторе Газа, где главным является ХАМАС. Но во всяком случае, Израиль и израильское общество прилагают большие усилия для развития отношений с новыми государствами, такими как Армения, в которой строится новое демократическое общество и решаются свои национальные и экономические задачи», – подчеркнул Барух Бен Нериа.