«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ղեկավար Խաչատուր Քոքոբելյանը քվեարկել է հանուն նոր Հայաստանի և հայ ժողովրդի ապագայի: Այս մասին նա լրագրողներին հաղորդեց Խորհրդարանական ընտրությունների մեկնարկից մի քանի ժամ անց` 10/07 ընտրատեղամասում իր քաղաքացիական պարտքը կատարելուց հետո:
«Քվեարկելիս մի բան էի մտածում, որ ընտրությունները լինեն վճռորոշ: Հուսանք, որ այս ընտրություններով կկարողանանք իրողությունը փոխել Հայաստանում թե´ քաղաքական, թե´ տնտեսկան և թե´ իրավական իմաստով»,- ասաց նա:
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ղեկավարը դեռ տվյալներ չունի էական ու կոպիտ որևէ ընտրախախտման վերաբերյալ և հույս ունի, որ ընտրությունների այս խաղաղ ընթացքը կշարունակվի և այդպես էլ կավարտվի:
Նա նաև հայտնեց, որ «Ազատ դեմոկրատներ»-ը և «Ժառանգությունը» ունեն վստահված անձեր բոլոր ընտրատեղամասերում և հույս ունեն, որ դա կդառնա ընտրությունների ազատ և արդար անցկացման գլխավոր գրավականը:

6 Май 2012 - 12:05 AMT
Руководитель партии “Свободные демократы” Хачатур Кокобелян проголосовал за “новую Армению и новое будущее армянского народа”. Об этом он сказал журналистам через несколько часов после старта парламентских выборов, проголосовав в избирательном участке 10/07.
“Во время голосования я думал лишь о том, чтобы эти выборы были решающими. Будем надеяться, что эти выборы помогут изменить существующую в Армении ситуацию, как политическом, экономическом, так и в правовом аспектах”, – сказал он.
Лидер партии “Свободные демократы” пока не имеет информации о существенных и грубых нарушениях, допущенных в ходе голосования, выразив надежду, что выборы так же мирно и спокойно завершатся.
Он также заявил, что у партий “Свободные демократы” и “Наследие” есть наблюдатели во всех избирательных участках, и он надеется, что это станет основным залогом проведения свободных и справедливых выборов.