Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում ԵԱՀԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողավի կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության համակարգող Ֆրանսուա Խավիեր դը Դոնեան արդեն եղել է 6 ընտրատեղամասում և որևէ լուրջ խախտում չի նկատել:
Լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց, որ տարաձայնություններ են եղել որոշ ընտրատեղամասերում, որոնք, սակայն որևէ էական ազդեցություն չեն կարող ունենալ Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների որակի գնահատման վրա:
Լրագրողների այն հարցին, թե այլ երկրների հետ համեմատած ինչպես են անցնում ընտրությունները Հայաստանում, նա ասաց, որ տարբեր երկրներում անցկացվող ընտրությունները չի կարելի համեմատել և որ դիտորդական խումբը դրա համար չէ Հայաստանում: «Մենք եկել ենք տեսնելու, թե պետությունը որքանով է կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները և որքանով է հետևում օրենքին»,-ասաց Ֆրանսուա Խավիեր դը Դոնեան:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ ԵԱՀԿ-ի առաջին նախնական զեկույցը պատրաստ կլինի վաղը ժամը 13:00-ին, իսկ հիմնական զեկույցն արդեն մի քանի շաբաթ անց:

6 Май 2012 - 12:28 AMT
Наблюдатели от ПА ОБСЕ побывали в 6 избирательных участках и не зафиксировали серьезных нарушений в ходе голосования
Координатор Наблюдательской миссии ПА ОБСЕ Франсуа-Хавьер де Донеа в ходе парламентских выборов РА побывал в 6 избирательных участках и не зафиксировал серьезных нарушений в ходе голосования.
В беседе с журналистами он сказал, что были разногласия в некоторых избирательных участках, которые, однако, не могут иметь существенного воздействия на оценку качества проведения парламентских выборов в Армении.
На вопрос журналистов о том, как в Армении проходят выборы по сравнению с другими странами, Франсуа-Хавьер де Донеа ответил, что выборы в разных странах нельзя сравнивать, и что наблюдательская миссия находится здесь не за этим. “Мы пришли увидеть, насколько государство выполняет возложенные на него обязательства и насколько оно придерживается закона”, – сказал он, отметив, что первый предварительный доклад ОБСЕ будет готов 7 мая в 13:00 часов, а основной доклад – через несколько недель.