Ընտրակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի (ICES) դիտորդական առաքելության անդամ, Չեխիայից ԵԽԽՎ նախկին փոխնախագահ Աննա Չուրդովան կարծում է, որ Հայաստանում ընթացող խորհրդարանական ընտրությունների ընտրական գործընթացը լավ է կազմակերպված: «Մենք Երևանում և Աբովյանում արդեն այցելել ենք 8 ընտրատեղամասեր, որտեղ նկատվում է մեծ ակտիվություն Չեխիայում ընտրությունների համեմատ: Մենք նախատեսում ենք այցելել ևս 6 ընտրատեղամասեր»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է նա:
Ինչպես նշել է Աննա Չուրդովան, սրանք Հայաստանում արդեն երրորդ ընտրություններն են, որտեղ նա հանդես է գալիս որպես դիտորդ: «Անցած խորհրդարանական ընտրությունների համեմատ կարող եմ ասել, որ առաջընթաց կա հենց գործընթացի կազմակերպման առումով»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված դիտորդը հավելել է, որ իր կողմից ուսումնասիրված Հայաստանի Ընտրական օրենսգիրքը փոփոխություններ է կրել և հիմա համապատասխանում է ներկայացված չափանիշներին, ավելին, նրա որոշ դրույթներ նույնիսկ ավելի լավն են, քան Չեխիայի ԸՕ-ում:

6 Май 2012 - 11:33 AMT
Бывший зампредседателя ПАСЕ из Чехии, наблюдатель от Международного экспертного Центра Избирательных Систем (ICES) Анна Чурдова считает, что избирательный процесс протекающих в Армении парламентских выборов хорошо организован. «Мы уже посетили 8 участков в Ереване и Абовяне, на которых наблюдается большая активности, по сравнению с выборами в Чехии. Планируем посетить еще 6 участков в Ереване», – сказала она корреспонденту PanARMENIAN.Net.
Как отметила Анна Чурдова, это уже третьи выборы в Армении, на которых она выступает в качестве наблюдателя. «По сравнению с прошлыми парламентскими выборами, могу сказать, что есть прогресс в организации самого процесса», – подчеркнула она.
В связи с этим наблюдатель добавила, что изученный ею избирательный кодекс Армении претерпел изменения и сейчас соответствует предъявляемым стандартам, более того, его некоторые положения даже лучше, чем в избирательном кодексе Чехии.