6 Մայիս 2012 - 12:14 AMT
Հայաստանի ԱԺ ընտրություններում Ընտրակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի (ICES) դիտորդների առաքելության ղեկավար Ալեքսանդր Ցինկերը մեկնաբանել է ընտրական գործընթացը: «Ընտրությունները հանգիստ են անցնում, կազմակերպված, ոչ մի կոպիտ խախտում դեռ չի արձանագրվել»,-ասլ ե է Ալեքսանդր Ցինկերը:
Ըստ նրա, որոշ տեղամասերում, մասնավորապես, Վանաձորում, դիտորդները ավելի շատ էին, քան ընտրողները: «Այս ընտրությունների դրական կողմերից է նաև տեսախցիկների տեղադրումը ընտրատեղամասերում: Ճիշտ է, որոշ տեղերում մեզ թվաց, որ ընտրողներին «օգնում են»: Սակայն, ընդհանուր առմամբ, ընտրությունները նորմալ են անցնում»,-ասել է Ցինկերը՝ հիշեցնելով, որ մայիսի 7-ին կամփոփվեն ընտրությունների դիտարկման արդյունքները:
Առաքելության կազմում են 20 անկախ փորձագետներ, որոնք ներկայացնում են ԵՄ 8 երկրներ, ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը: ICES շտաբը գտնվում է Congress-Hotel-ում:

Руководитель миссии наблюдателей Международного экспертного Центра Избирательных Систем (ICES) за парламентскими выборами в Армении Александр Цинкер прокомментировал избирательный процесс. «Выборы проходят спокойно, организовано и пока никаких грубых нарушений нами не зафиксировано», – заявил д-р Александр Цинкер. По его словам, даже на некоторых участках, в частности, в Ванадзоре, наблюдателей было больше чем избирателей. «Еще одним плюсом нынешним выборов в Национальное Собрание РА является установка видеокамер на участках. Правда, в некоторых местах нам показалось, что избирателям «помогают». Но, в общем, выборы проходят нормально», – подчеркнул Цинкер, напомнив, что 7 мая будут подведены итоги наблюдений за выборами.
В состав миссии входят 20 независимых экспертов, представляющих 8 стран Евросоюза, США и Израиля. Штаб миссии ICES расположен в гостинице Congress-Hotel по адресу Итальянская ул. 1. Руководит миссией наблюдателей президент ICES, депутат Кнессета XV созыва д-р Александр Цинкер.