6 Մայիս 2012 - 14:59 AMT
«Ես չեմ կարող ինչ-որ կարծիք արտահայտել Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած փուչիկների պայթյունի վերաբերյալ, դա ողբերգություն է»,- հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը լրագրողներին: Միաժամանակ լրագրողների հարցին, թե հնարավոր է արդյոք նման դեպք պատահեր այլ քաղաքական ուժերի հանրահավաքներին, նա նշել է. «Որ հանրահավաքի ժամանակ եք նման փուչիկներ տեսել»:
Իսկ այն հարցին, թե նա ճիշտ է համարում, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շարունակել է իր ելույթը պատահարից հետո, Տեր-Պետրոսյանն առաջարկել է այդ հարցն անձամբ տալ Սերժ Սարգսյանին:
Մայիսի 4-ին, ժամը 19.37-ին ահազանգ է ստացվել, որ Հանրապետության հրապարակում տեղի է ունեցել գազով լիցքավորված փուչիկների պայթյուն. կան տուժածներ: Դեպքի վայր են մեկնել երկու մարտական հաշվարկ, ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի օպերատիվ խումբը: Դեպքի մասին տեղյակ են պահվել ոստիկանության և շտապօգնության հերթապահ մասերը: Դեպքը տեղի է ունեցել Հայաստանի հանրապետական կուսակցության քարոզարշավի ժամանակ: Հոսպիտալացվել էր 154 քաղաքացի:

“Я не могу высказывать кого-либо мнения по поводу взрыва воздушных шаров на площади Республики, это трагедия”,- заявил лидер Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян журналистам. При этом на вопрос журналистов, возможно ли было подобное происшествие на митингах других политических сил, он отметил. “На каких митингах вы видели такие шары?”.
Что касается вопроса журналистов, считает ли он правильным, что президент Серж Саргсян продолжил свое выступление после происшествия, Тер-Петросян предложил этот вопрос задать лично Сержу Саргсяну.
4 мая 2012 года в Ереване на Площади республики во время концерта в рамках избирательной кампании правящей Республиканской партии Армении взорвались воздушные шары, наполненные газом. В Полиции РА утверждают, что в результате взрыва пострадали и были госпитализированы 154 человека. По последним данным в медучреждениях столицы продолжает оставаться 78 пострадавших в результате взрыва воздушных шаров на Площади республики. 17 из них находятся в отделении реанимации.