6 Մայիս 2012 - 19:08 AMT
Շարմազանովն առաջարկել է միջկուսակցական շտաբին ներկայացնել ՀՀԿ-ի կողմից կատարված ընտրախախտումների ապացույցներ
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը մեկնաբանել է ընտրակեղծիքների դեմ պայքարի միջկուսակցական շտաբի հայտարարություններն ու մեկնաբանությունները` կապված իշխանությունների և ՀՀԿ-ի կողմից իրականացված բազմաթիվ ընտրախախտումների հետ:
«Այս բոլոր անհանգստություններն ու մեկնաբանությունները, որոնք ապացույցներից զուրկ են, ապատեղեկատվություն և քամի են»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտարարել է Շարմազանովը:
Նա կոչ է արել միջկուսակցական շտաբի ներկայացուցիչների ապացույցներ ներկայացնել, որոնք կհաստատեն խախտումների փաստը: Ըստ նրա, նման հայտարարությունները և մեկնաբանությունները «ապատեղեկատվություն, փուչիկ են, որոնք հեռու են ժողովրդավարությունից»:
Շարմազանովն ընդգծել է, որ ԿԸՀ-ն և օրինապահ մարմինները օպերատիվ կերպով էին արձագանքում ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդագրություններին և հայտարարություններին: Բացահայտվել է, որ ընտրախախտումներ են կատարում ոչ թե ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչները, այլ մյուս կուսակցությունների, որոնք մտնում են միջկուսակցական շտաբի մեջ:
Շարմազանովը մեկնաբանել է նաև ընտրությունները, հայտարարելով. «Անկախ ընտրությունների ելքից, ցանկանում եմ շնորհավորել յակ ժողովրդին` ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման ուղղությամբ հերթական քայլի կապակցությամբ»:
Նա նաև ընդգծել է, որ նախընտրական քարոզարշավը, ԶԼՄ-ների, ԿԸՀ-ի և օրինապահ մարմինների շնորհիվ անցել է բաց, հրապարակային և թափանցիկ մթնոլորտում:

6 Май 2012 - 18:29 AMT
Вице-спикер Национального собрания РА Эдуард Шармазанов прокомментировал заявления и комментарии представителей Межпартийного штаба по борьбе с нарушениями на выборах о многочисленных нарушений со стороны РПА и властей.
“Вся эта обеспокоенность и комментарии, которые лишены доказательств, являются дезинформацией и ветром”,- заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net Шармазанов.
Он призвал представителей Межпартийного штаба представить доказательства имеющиеся у них фактов нарушений. По его словам, подобные заявления и комментарии являются “дезинформацией и воздушными шариками, далекими от демократии”.
Шармазанов подчеркнул, что ЦИК и правоохранительные органы оперативно реагировали на все заявления и сообщения о нарушениях, выяснилось, что нарушение совершают представители вовсе не РПА, а других партий, входящих в межпартийных штаб.
Шармазанов также прокомментировал сами выборы, заявив “вне зависимости от исходов выборов, хочу поздравить армянский народ с очередным шагом в направлении укрепления демократических ценностей”.
Он так же отметил, что предвыборная кампания, благодаря СМИ, ЦИК и правоохранительным органам прошла в атмосфере открытости, публичности и прозрачности.