ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարուշենկոն հայտարարել է, որ շատ լավ տպավորություն են ստացել մայիսի 6-ին Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններից:
«Ես առաջին անգամ եմ ձեր երկրում և հաճելիորեն զարմացած եմ օրենսդրության մակարդակով, որն ունեք: Մենք Հայաստան ենք ժամանել մայիսի 4-ին և մի շարք հանդիպումներ անցկացրել դիվանագիտական ուժերի հետ, որոնք մասնակցում էին ընտրություններին»,-ասել է նա:
Մարուշենկոյի խոսքով, նա եղել է 13 ընտրատեղամասերում և ընտրախախտումներ չի նկատել. «Միակ բանը, որ նկատել եմ, որ ընտրատեղամասերում հերթեր էին գոյանում, սակայն մենք դա չենք կապում վատ աշխատանքի հետ: Թափանցիկությունն ապահովելու համար որոշակի քայլեր են իրականացվել, որոնք երաշխավորում են, որ ընտրությունները օրինական և արդար են անցել»:
Նա ընդգծել, որ Հայաստանում պատմական իրադարձություններ են տեղի ունենում: «Կցանկանայի շնորհավորել ձեզ, կարծում եմ` արդյունքները Հայաստանի համար դրական և արդյունավետ են լինելու»,-հավելել է նա:

Представитель межпарламентской ассамблеи СНГ Владимир Марушенко заявил, что у них очень хорошее впечатление от того, как прошли парламентские выборы в Армении 6 мая.
“Я в первый раз в вашей стране и приятно удивлен уровнем законодательства, который у вас есть. Мы приехали в Армению 4 мая и провели ряд встреч с политическими силами, которые участвовали в выборах”,- сказал он.
По словам Марушенко, он был в 13 избирательных участках, и не заметил нарушений: “Единственное могу отметить, что на участках были очереди, но мы это не связываем с плохой работой. Чтобы обеспечить прозрачность, вы пошли на определенные шаги, которые гарантируют, что выборы были законными и справедливыми”.
Он подчеркнул, что в Армении произошло историческое событие. “Я хотел бы вас поздравить, думаю, результаты будут очень положительными и продуктивными для Армении”,- добавил он.