6 May 2012 - 21:53 AMT
Մայիսի 7-ին Արցախում տեղի կունենա երիտասարդության քայլերթ` նվիրված Շուշիի ազատագրման 20-ամյակին: Մոտ 200 երիտասարդներ՝ Արցախի երիտասարդական և ուսանողական միություններից, ՊԲ զինծառայողներ, կամավորականներ և վիրահայ երիտասարդներ քայլերթով Ստեփանակերտից կշարժվեն Շուշի:
Ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպել են ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, փոխնախարար Գայանե Գրիգորյանը և ԼՂ ինքնապաշտպանական ուժերի առաջին հրամանատար Արկադի Կարապետյանը:
Ինչպես ասել է Նարինե Աղաբալյանը, արշավը կօգնի երիտասարդներին հաղթանակն ավելի շոշափելի զգալ և հասկանալ, թե ինչ ոգի էր պետք այն ապահովելու համար:
Արկադի Կարապետյանն իր հերթին արշավի մասնակիցներին պատմել է «Հարսանիք լեռներում» օպերացիայի մասին ու վստահեցրել, որ հաղթել հաջողվել է ոգու ու կազմակերպվածության շնորհիվ:
Գայանե Գրիգորյանի խոսքով` Երիտասարդները կբաժանվեն երեք խմբերի և կշարժվեն դեպի Շուշի այն երեք ուղղություններով (արևելյան ուղղություն` Շոշ-Շուշի, կենտրոնական ուղղություն` Ստեփանակերտ-Շուշի մայրուղի և արևմտյան ուղղություն` նախկին Կրկժան-Շուշի), որով 1992թ. ազատագրվել է բերդաքաղաքը:
Գրիգորյանը նշել է, որ ամեն մի խումբ կտանի դրոշի մեկ գույնի պաստառ, որոնք կմիացվեն Շուշիի Վազգեն Սարգսյանի հրապարակում: Այնտեղից մասնակիցները կշարժվեն դեպի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցի, որից հետո էլ Ջդրդուզ կոչվող տեղամաս, որտեղ տոնական ճաշկերույթ կկազմակերպվի:
Գրիգորյանը հաղորդել է նաև, որ մասնակիցների անվտանգությունն ապահովելու համար յուրաքանչյուր խմբին կուղեկցեն փրկարար ծառայության և շտապօգնության աշխատակիցները:

6 May 2012 - 21:23 AMT
7 мая в Арцахе состоится шествие молодежи, посвященное 20-летней годовщине освобождения Шуши. Около 200 молодых людей из Молодежного и Студенческого союзов Арцаха, в том числе военнослужащие Армии Обороны, а также ополченцы и армяне из Грузии пройдутся пешим маршем из Степанакерта в Шуши.
С участниками акции встретились министр культуры и по делам молодежи Нарине Агабалян, заместитель министра Гаяне Григорян и первый командир сил самообороны НКР, полковник Аркадий Карапетян.
Как сказала Нарине Агбалян, мероприятие будет способствовать более глубокому восприятию молодежью победы.
В свою очередь, Тер-Тадевосян поведал о своем участии в арцахской войне, в частности, коснулся операции «Свадьба в горах», подчеркнув, что победа стала возможна благодаря духу и организованности бойцов.
По словам замминистра Гаяне Григорян, в процессе марша молодые люди разделятся на три группы. Одна из них двинется в Шуши с востока из Шоша, другая – в центральном направлении из Степанакерта, третья – с запада, из бывшего Кркжана. По этим направлениям и началось освобождение Шуши в 1992 году.
Григорян отметила, что у участников каждой из групп в руках будет один из цветов флага. По прибытии в Шуши все три группы воссоединятся на площади Вазгена Саркисяна, после чего участники марша направятся в церковь Св. Спасителя Газанчецоц, оттуда – в местечко Дждрдуз, на праздничное застолье.
Григорян также сообщила, что для обеспечения безопасности участников шествия их будут сопровождать кареты Скорой помощи и Спасательной службы.