6 Մայիս 2012 - 22:56 AMT
Հայաստանում ավարտվեցին խորհրդարանական ընտրությունները: Ժամը 20:00-ին փակվեցին բոլոր ընտրատեղամասերը Հայաստանի տարածքում: Սովորաբար, ինչպես ցույց է տալիս Հայաստանում նախորդ տարիների ընտրությունների պրակտիկան, ընտրություններից հետո` գիշերը, երբ ընտրատեղամասերում հաշվում են ձայները, իսկ ԿԸՀ-ն հրապարակում է ընթացիկ տվյալները, ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերը հրավիրում են մամլո ասուլիսներ, ակտիվորեն մեկնաբանում ընտրական գործընթացը: Սովորաբար, այդ առումով տարբերվում է ընդդիմությունը:
Սովորաբար, բայց ոչ այս անգամ: Այս անգամ բոլորը միահամուռ կերպով լռում են: Ընդ որում որևէ մեկնաբանություններից հրաժարվում են ինչպես ընդդիմադիր, այնպես էլ իշխող քաղաքական ուժերը: Որոշներն անգամ չեն պատասխանում հեռախոսազանգերին, մյուսների հեռախոսները պարզապես անջատված են:
Նույնպիսի պատկեր է դիտվում նաև սոցիալական ցանցերում: Սոցիալական ցանցերի անգամ սովորաբար ակտիվ օգտատերերն իրենց համար Լռության օր են հայտարարել:
Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ բոլորն ինչ-որ բանի են սպասում, և ոչ ոք չի ուզում խոսել որևէ բան, ինչի մասին հետո կարող է զղջալ:

6 Май 2012 - 22:21 AMT
В Армении завершились парламентские выборы. В 20:00 закрылись все избирательные участки на территории Армении. Обычно, как показывает практика прошлых выборов в Армении, в ночь после выборов, когда на избирательных участках идет подсчет голосов, а ЦИК публикует текущие данные, участвующие в выборах политические силы созывают пресс-конференции, активно комментируют ход избирательного процесса. Обычно, в этом плане отличается оппозиция.
Обычно, но не в этот раз. На этот раз все дружно решили играть в молчанку. Причем отказываются от каких-либо комментариев как оппозиционные, так и правящие политические силы. Некоторые даже не берут телефоны, у других они просто выключены.
Аналогичная картина наблюдается в социальных сетях. Даже обычно активные пользователи социальных сетей объявили для себя День молчания.
Просто создается впечатление, что все чего-то ждут, и никто не хочет говорить что-то, о чем потом может пожалеть.