Չնայած բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակին, Հայաստանը կարող է հպարատանալ նրանով, որ ժողովրդավարական երկիր է, մայիսի 7-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԵԽԽՎ նախկին փոխնախագահ, Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավոր, ICES դիտորդ Աննա Չուրդովան:
Համեմատություն անցկացնելով 2003-2007թթ. խորհրդարանական ընտրությունների հետ, դիտորդը նշել է, որ Հայաստանի ընտրական գործընթացում զգալի առաջընթաց է արձանագրվել: «Ժողովրդավարական երկիր դառնալու ճանապարհին Հայաստանին հաջողվեց առաջընթացի հասնել քաղաքական մշակույթի կայացման ու ընտրողների դաստիարակության գործում»,-ասել է նա:
Ըստ Չուրդովայի, ընտրական գործընթացը Հայաստանում «անցավ շատ լավ մթնոլորտում» և չափանիշների շրջանակներում, որոնք համապատասխանում են ԵՄ ժողովրդավարական սկզբունքներին: Ինչպես նշել է դիտորդը, բոլոր կուսակցությունների համար կազմակերպվել էր հավասար լուսաբանում էլեկտրոնային ԶԼՄ-ներում: Նրանք կարևորեցին նաև այն, որ ընտրատեղամասերում ներկա էին ինչպես քաղաքական կուսակցությունների, այնպես էլ ՀԿ-ների դիտորդներ, ավելին, քաղաքացիները մեծ ակտիվություն ցուցաբերեցին:
Աննա Չուրդովան շնորհակալություն է հայտնել նաև ընտրահանձնաժողովների բոլոր ներկայացուցիչներին կատարած աշխատանքի համար: «Ոչ ոք չի կարող ասել, որ ընտրությունները Հայաստանում կեղծվել են»,-ասել է նա:
Ընտրակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի՝ ICES դիտորդական առաքելության կազմում են 20 անկախ փորձագետներ, որոնք ներկայացնում են ԵՄ 8 երկրներն, ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը: Առաքելության ղեկավարն է ICES նախագահ Ալեքսանդր Ցինկերը:

7 Май 2012 - 07:32 AMT
Несмотря на сложную геополитическую ситуацию, Армения может гордиться тем, что является демократической страной, заявила на пресс-конференции после выборов, 7 мая, в Ереване вице-президент ПАСЕ, депутат Чешского парламента, международный наблюдатель на выборах парламента Армении Анна Чурдова ICES.
Приводя сравнение с прошедшими 2003-2007 гг парламентскими выборами, наблюдатель подчеркнула, что в избирательном процессе Армении отмечен значительный прогресс. «На пути становления демократической страной, Армении удалось достичь прогресса в становлении политической культуры и воспитания избирателей», – сказала она.
По мнению Анны Чурдовой, избирательный процесс в Армении прошел в «очень хорошей атмосфере» и в рамках стандартов, соответствующим демократическим принципам ЕС. Как отметила наблюдатель, для всех партий был организован равный доступ к электронным СМИ. Она также придала важность тому, что на избирательных участках присутствовали наблюдатели, как политических партий, так и общественных организаций, более того, со стороны граждан наблюдалась большая активность.
Тем не менее, наблюдатели зафиксировали некоторые технические неполадки, которые, никоем образом не могут повлиять на конечный результат выборов.
Анна Чурдова также поблагодарила всех представителей избирательных комиссий за проделанную работу. «Никто не может сказать, что выборы в Армении были фальсифицированы», – добавила она.
В состав миссии наблюдателей Международного экспертного Центра Избирательных Систем (ICES) входят 20 независимых экспертов, представляющих 8 стран Евросоюза, США и Израиля. Штаб миссии ICES расположен в гостинице Congress-Hotel по адресу Итальянская ул. 1. Руководит миссией наблюдателей президент ICES, депутат Кнессета XV созыва д-р Александр Цинкер.