7 Մայիս 2012 - 08:38 AMT
Մատեուշ Պիսկորսկի. ԱԺ ընտրությունների թափանցիկությունը համապատասխան մարմինների բարեխղճության արդյունքն է
Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների թափանցիկությունն այն հանգամանքի արդյունքն են, որ պատասխանատու մարմինները ստիպված չեն ինչ-որ բան թաքցնել: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է լեհ դիտորդ Մատեուշ Պիսկորսկին: Նա օրինակ է բերել ընտրատեղամասերում տեղակայված դիտորդական տեսախցիկները:
Միաժամանակ Պիսկորսկին հավելել է, որ ԱՊՀ երկրների թվում Հայաստանն ամենազարգացած կուսակցական համակարգն ունի և ընտրակարգը համապատասխանում է Կենտրոնական Եվրոպայի երկրներին: Դիտորդը նաև առանձնացրել է քաղաքացիների ակտիվությունը, որոնք եկել են կատարելու իրենց քաղաքացիական պարտքը, իսկ «դա արդեն իսկ վկայում է երկրում ժողովրդավարության մասին»:
Իր հերթին դիտորդ Բարուխ Բեն Ներիան Իսրայելից հավելեց, որ «խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում շատ հաջող էին»: Նա նաև նշեց ընտրողների ակտիվությունը, հայտնելով, որ երեկոյան ժամը 5-ին այն տեղամասերում, որտեղ եղել են դիտորդները, արդեն քվեարկել էր ընտրողների 60 տոկոսը:
Ընտրակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի՝ ICES դիտորդական առաքելության կազմում են 20 անկախ փորձագետներ, որոնք ներկայացնում են ԵՄ 8 երկրներն, ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը: Առաքելության ղեկավարն է ICES նախագահ Ալեքսանդր Ցինկերը:

7 Май 2012 - 07:50 AMT
Пискорски: Прозрачность и открытость парламентских выборов в Армении – результат добросовестности ответственных органов
Прозрачность и открытость прошедших в Армении парламентских выборов является результатом того, что ответственные за их организацию органы не были вынуждены что-то скрывать. Об этом на пресс-конференции в Ереване после выборов, 7 мая, заявил наблюдатель от Польши Матеуш Пискорски. В связи с этим он привел пример расположенных на избирательных участках наблюдательных видеокамер.Одновременно Матеуш Пискорски добавил, что среди стран СНГ Армения отличается своей развитой партийной системой, а избирательный процесс практически соответствует странам Центральной Европы. Наблюдатель также выделил активность граждан, которые пришли выполнить свой гражданский долг, а «это уже говорит о демократизме в стране».
В свою очередь наблюдатель от Израиля Баруш Бен Нерия добавил, что «парламентские выборы в Армении были очень удачными». Он также отметил активность избирателей, сообщив, что к 5 часам вечера на тех участках, где находились избиратели, к 5 часам уже проголосовало порядка 60% избирателей.
В состав миссии наблюдателей Международного экспертного Центра Избирательных Систем (ICES) входят 20 независимых экспертов, представляющих 8 стран Евросоюза, США и Израиля. Штаб миссии ICES расположен в гостинице Congress-Hotel по адресу Итальянская ул. 1. Руководит миссией наблюдателей президент ICES, депутат Кнессета XV созыва д-р Александр Цинкер.