7 Մայիս 2012 - 09:59 AMT
ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունը մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները համարում է «ազատ, բաց և մրցունակ, համապատասխանող երկրի ընտրական օրենսդրությանը, համաժողովրդավարական նորմերին ու ուղղված են երկրում ժողովրդավարության զարգացման վրա»: Նման գնահատական է տվել առաքելության ղեկավար Վլադիմիր Գարկունը:
Ըստ նրա, մոնիտորինգի նպատակով առաքելությունն այցելել է 978 տեղամաս, ինչպես նաև մասնակցել է քվեների հաշվարկին ու արդյունքների ամփոփմանը: Վլադիմիր Գարկունը կարևորել է ընտրատեղամասերում բազմաթիվ տեղական և միջազգային դիտորդների ներկայությունը, ինչպես նաև բողոքների դիտարկման համար Գլխավոր դատախազությանը կից աշխատանքային խմբի աշխատանքը:
Ավելին, ինչպես նշել է դիտորդը, ԱՊՀ առաքելությունը, որը հրավիրվել էր վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախաձեռնությամբ, ուշադիր հետևել է նախընտրական շրջանին ու քարոզարշավին: «Բոլոր քաղաքական կուսակցությունների համար ստեղծվել էին անհրաժեշտ պայմաններն ու գործիքները, որից նրանք առավելագույնս օգտվեցին»,-ասել է Գարկունը՝ նշելով, որ այդ շրջանում խախատումներ չեն արձանագրվել:
Անդրադառնալով ընտրությունների ժամանակ արձանագրված խախտումներին` Վլադիմիր Գարկունը նշել է, որ դրանք առանձին, տեխնիկական դեպքեր էին, որոնք զանգվածային բնույթ չեն կրել, ուստի չէին կարող ազդել ընտրությունների արդյունքի վրա: Նա նշեց դրոշմակնիքների հետ կապված խնդիրները որոշ տեղամասերում, որը ժամանակից շուտ էր անհետանում, մեկ ընտրատուփի չկնքված լինելը 4/14 ընտրատեղամասում, կուտակումները:

Прошедшие в Армении 6 мая парламентские выборы наблюдательская миссия СНГ считает «свободными, открытыми и конкурентными, соответствующими действующему избирательному законодательству, общедемократическим нормам и направленными на развитие демократии в стране». Такую оценку парламентским выборам Армении 7 мая дал руководитель наблюдательской миссии Владимир Гаркун.
По его словам, с целью мониторинга миссия посетила 978 участков, а также принимала участие в подсчете голосов и подведении итогов. Владимир Гаркун отметил важность присутствия на избирательных участках многочисленных местных и международных наблюдателей, а также работу рабочей группы, созданной Генпрокуратурой для рассмотрения жалоб.
Более того, как отметил наблюдатель, миссия СНГ, приглашенная по инициативе премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, внимательно следила и за всем процессом подготовки к выборам и предвыборной агитацией. «Для всех политических были созданы все необходимые условия и инструменты, которыми они максимально воспользовались», – подчеркнул он, заметив, что в этот период не было выявлено каких-либо нарушений.
Касаясь нарушений, выявленных в ходе избирательного процесса, Владимир Гаркун отметил, что это были отдельные, технические случаи, которые не носили массовый характер, поэтому не могли оказать влияние на результаты выборов. Среди них он выделил проблемы с печатью в паспортах проголосовавших, которая исчезала раньше времени, неопечатанность одного ящика на избирательном участке 4/14, скопление очередей и иные.