7 Մայիս 2012 - 10:45 AMT
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գծով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը մեկնաբանել է ընտրակաշառք բաժանելու բազմաթիվ դեպքերը անցած խորհրդարանական ընտրություններում: «Շատ ցավալի է, որ ազգաբնակչության զգալի տոկոսը ոչ միայն պատրաստ է քվեարկել ընտրակաշառքի դիմաց, այլ նաև վախենում է իր ձայնը տալ ուրիշին: Դա նշանակում է, որ 20 տարի անց հնարավոր կլինի հանրաքվե անցկացնել Զանգեզուրն Ադրբեջանին հանձնելու մասին, և գուցե մուրաբայի դիմաց հանձնենք, եթե այսպիսի բնակչություն ունենք»,-ասել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Մարտիրոսյանը նաև խստորեն քննադատել է ընդդիմության առաջնորդների կոչն ուղղված ընտրողներին՝ վերցնել կաշառքն ու քվեարկել մեկ այլ կուսակցության համար՝ հիշեցնելով, որ կաշառք վերցնելը քրեական հանցագործություն է համարվում: «Երբ քո քաղաքական վերնախավի ներկայացուցիչներն ասում են՝ գնացեք և քրեական հանցագործություն կատարեք, հետո ևս մեկը՝ «գցեք», արդեն չգիտես թե ինչ ասես… Ներեցեք, չեմ ցանկանում ցեխ շպրտել ամբողջ երկրի վրա, սակայն, ստացվում է, որ մենք կաշառակերների երկիր ենք՝ և վերևում, և ներքևում»,-ասել է նա:
Իր հերթին տեղեկատվական անվտանգության գծով փորձագետ Տիգրան Քոչարյանը նշել է, որ չնայած ընտրակաշառք բաժանելու զանգվածային բնույթին, կոնկրետ շատ քիչ հաղորդագրություններ եղան այդ մասին: Նա նշել է, որ «հարկավոր է սովորեցնել մարդկանց, որ տանիքի նորոգմամբ կամ 10 հազար դրամով նրանց ապագան չի փոխվի»:

7 Май 2012 - 09:36 AMT
Самвел Мартиросян: Очень больно, когда серьезный процент твоего населения готов голосовать за избирательную взятку
Эксперт по информационным технологиям Самвел Мартиросян прокомментировал многочисленные случаи раздачи населению избирательной взятки во время прошедших накануне парламентских выборов. “Очень больно, что серьезный процент твоего населения готово не только готовы пойти за избирательную взятку голосовать, но побоится отдать свой голос другому. Это означает, что через 20 лет может быть решено провести референдум о сдаче Зангезура Азербайджану, и может за варенье сдадим, если имеем такое население”,- заявил он на пресс-конференции в Ереване.
Мартиросян также подверг критике заявления лидеров оппозиции, которые призывали население брать избирательную взятку, а потом проголосовать за другую партию, напомнив, что получение взятки является уголовным преступлением. “Когда высшие слои твоей политической элиты говорят – идите и совершайте уголовное преступление, потом еще одно, а затем “кидайте”, не знаешь о чем и говорить… Извините, не хочу поливать грязью всю страну, но получается мы страна взяточников – и наверху, и внизу”,- заявил он.
В свою очередь эксперт по информационной безопасности Тигран Кочарян отметил, что несмотря на массовую раздачу избирательной взятки, было очень мало конкретных случаев сообщений. Он заметил, что “Надо научить людей, что починкой крыши или 10 тыс. драмов твое будущее не изменится”.