7 Մայիս 2012 - 10:29 AMT
Խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը պարտավոր է նախագահ Սերժ Սարգսյանի վարկանիշին և վարչական ռեսուրսին, գտնում է տեղեկատվական անվտանգության գծով փորձագետ Տիգրան Քոչարյանը: Ըստ նրա, ինքն ակնկալում էր, որ ՀՀԿ-ն մոտ 40 տոկոս կհավաքի, սակայն կոնկրետ թիվը կախված էր կուսակցության աշխատանքից մարզերում:
Ըստ Քոչարյանի, նրա համար անակնկալ էր այն, որ «Օրինաց երկիրը» անցավ խորհրդարան՝ հեգնանքով նշելով, որ «ինտերնետում մենք շատ ենք որոնում ՕԵԿ-ի կողմնակիցների»:
Ինչ վերաբերում է կոալիցիոն ԲՀԿ-ի երկրորդ տեղին, ապա փորձագետը նշել է, որ ԲՀԿ-ն ՀՀԿ-ի հետ միասին ջախջախիչ հաղթանակ տարավ այս ընտրություններում: Նա նշեց, որ ԲՀԿ-ն կարողացավ տանել ընդդիմադիր ընտրազանգվածի զգալի մասի ձայները ՀԱԿ-ից:
«Ժառանգության» վերաբերյալ Քոչարյանն ասաց, որ իր քվեներով կուսակցությունը պարտական է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հեղինակությանը: Նա նաև նշեց, որ կուսակցության օգտին է քվեարկել նաև քաղաքացիական հասարակությունը:

7 Май 2012 - 09:50 AMT
Своей победой на парламентских выборах правящая Республиканская партия Армении (РПА) обязана рейтингу президента Сержа Саргсяна и своему административному ресурсу, считает эксперт по информационной безопасности Тигран Кочарян. По его словам, он ожидал, что РПА наберет примерно 40% голосов, но конкретная цифра зависела от работы партии в областях.
По словам Кочаряна, для него сюрпризом явилось количество прохождение в парламент “Оринац еркир”, с иронией заметив, что “мы в интернете много ищем представителей “Оринац еркир”.
Что касается второго места коалиционной партии “Процветающая Армения”, то эксперт отметил, что ППА вместе с РПА одержало сокрушительную победу на этих выборах. При этом он заметил, что “Процветающая Армения”смогла увести значительное число голосов оппозиционно настроенного электората у Армянского национального конгресса (АНК).
Относительно “Наследия” Кочарян отметил, что своими голосоми партия обязана рейтингу Раффи Ованнисяна. Он также заметил, что за партию проголосовало гражданское общество Армении.