7 Մայիս 2012 - 12:45 AMT
ԵԱՀԿ ԽՎ դիտորդական առաքելության հատուկ ներկայացուցիչ Ֆրանսուա Խավիեր դե Դոնեան իր գնահատականն է տվել մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած ընտրությունների ընթացքին՝ Հայաստանի խնդիրը կապված է իրավունքի կիրառման հետ:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք նախագահ Սերժ Սարգսյանը կատարել իր խոստումն այն մասին, որ դրանք լինելու են լավագույն ընտրությունները Հայաստանի նորանկախ պատմության մեջ՝ Ֆրանսուա Խավիեր դե Դոնեան նշել է, որ որոշ ոլորտներում այս ընտրությունները նախորդներից լավն էին, որոշ ոլորտներում իրավիճակը նույնն է մնացել և բարելավման կարիք ունի, իսկ որոշ դեպքերում նույնիսկ նահանջ կա: «Հայաստանի խնդիրը ոչ թե օրենսդրությունն է, որը լավն է, այլ իրավունքի կիրառումը շահագրգիռ կողմերից»,-ասել է նա:
Ֆրանսուա Խավիեր դե Դոնեան նշել է, որ իրավոնքի կիրառման խնդիր կարող է ծագել ոչ միայն ԸՕ, այլ նաև Քրեական օրենսգրքի, ճանապարհային երթևեկության կանոնների դեպքում:
Իր հերթին Եվրախորհրդարանի դիտորդական առաքելության ղեկավար Քշիշտոֆ Լիսեկը հավելել է, որ կարելի է բարելավել օրենսդրությունը, սակայն, «ամեն ինչ ձախողել տխմար թանաքի պատճառով»:
Ընտրությունների ժամանակ որոշ տեղամասերում տեխնիկական խնդիրներ առաջացան կապված թանաքի որակի հետ՝ քանի որ դրոշմակնիքների թանաքը չափազանց շուտ էր ցնդում:

Специальный представитель миссии ПАСЕ ОБСЕ Франсуа Хавьер де Доннеа дал свою оценку избирательному процессу в ходе прошедших в Армении 6 мая парламентских выборов: проблема Армении – в правоприменении.
Отвечая на вопрос журналистов о том, сдержал ли президент Армении Серж Саргсян свое обещание о том, что это будут самые лучшие выборы в истории независимой Армении, Франсуа Хавьер де Доннеа отметил, что в некоторых сферах эти выборы были лучше предыдущих, в некоторых – ситуация осталась прежней и нуждается в улучшении, в других же сферах есть регресс. «Проблемы Армении связаны не с законодательством, которое хорошее, а с его выполнением заинтересованными сторонами – правоприменением», – подчеркнул он.
В связи с этим Франсуа Хавьер де Доннеа заметил, что проблемы с правоприменением могут возникнуть не только с избирательным законодательством, но и с Уголовным кодексом и правилами дорожного движения.
В свою очередь глава миссии наблюдателей от Европарламента Кшиштов Лисек добавил, что можно улучшить законодательство, но «из-за некачественных чернил может все провалиться».
В ходе избирательного процесса на участках возникли технические проблемы с использованием чернил, когда в паспортах избирателей соответствующая печать исчезала раньше предусмотренного срока.