7 Մայիս 2012 - 13:07 AMT
ԵՄ դիտորդները նշել են նախընտրական արշավի ժամանակ արձանագրված առաջընթացը, երբ ԶԼՄ-ները, հիմնականում, հավասարակշռված են լուսաբանել հիմնական կուսակցությունների գործունեությունը: Ներկայացնելով եզրակացությունը մայիսի 7-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում, դիտորդները նշեցին բաերգործության տարրը նախընտրական շրջանում, մասնավորապես, ԲՀԿ կողմից 500 տրակտորների հատկացումը, ինչպես նաև այլ քաղաքական ուժերի կողմից նախընտրական շրջանում դպրոցների և ուսուցիչների օգտագործումը:
Այսօր Հայաստանում մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների մասին նախնական եզրակացությամբ հանդես եկան Եվրախորհրդարանի, ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ ԽՎ, ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ դիտորդները՝ հայտարարելով, որ հայտնաբերված թերությունները չէին կարող զգալի ազդեցություն ունենալ ընտրությունների արդյունքների վրա:
Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչ Քշիշտոֆ Լիսեկը նշեց, որ դիտորդների եզրակացությունը պետք է դիտարկել ավելի լայն առումով, որպես գործընթացի սկիզբ, այլ ոչ թե ավարտ:

Наблюдатели от ЕС отметили прогресс во время предвыборной кампании, когда СМИ, в основном, сбалансировано освещали деятельность основных партий.
Выступая с заявлением на пресс-конференции 7 мая в Ереване, наблюдатели также отметили элемент благотворительности в период выборов, в частности, раздачу «Процветающей Арменией» 500 тракторов, а также использование другими политическими силами в период проведения предвыборной кампании школ и учителей.
Сегодня руководители миссий от Европарламента, ПАСЕ, парламентской ассамблеи ОБСЕ, БДИПЧ ОБСЕ выступили с заявлением, согласно которому, обнаруженные в ходе прошедших 6 мая в Армении парламентских выборов недостатки не могли оказать существенного влияния на результаты.
В свою очередь, глава миссии наблюдателей от Европарламента Кшиштоф Лисек заявил, что заключение наблюдателей надо рассматривать в более широком контексте, «как начало процесса, а не его завершение, его конец».