7 Մայիս 2012 - 17:38 AMT
Իշխող ՀՀԿ-ն մայիսի 6-ի ընտրություններին ջախջախիչ հաղթանակ է տարել իր բոլոր չարակամների նկատմամբ` ԿԸՀ-ի նախնական տվյալների համաձայն հավաքելով 663 066 քվե (44,05 %): Չնայած որ ընտրություններն անցել են «Բոլորն ընդդեմ ՀՀԿ-ի և նրա «կցորդ» ՕԵԿ-ի» կարգախոսով, իշխող կուսակցությունը, հմտորեն օգտագործելով վարչական ռեսուրսը, կարողացել է հաղթանակ տանել: Հաղթանակին չի խանգարել անգամ երկրի ծանր սոցիալ-տնտեսական վիճակը, որի համար ողջ պատասխանատվությունը իշխանությունները բարդել են համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի վրա:
ՀՀԿ-ն 2007-ի համեմատ (քվեների 33,8%) էականաորեն բարելավել է իր արդյունքը և լուրջ հայտ է ներկայացրել 2013-ի նախագահական ընտրություններում իր թեկնածուի հաղթանակի համար: Սա հատկապես նկատելի է, հաշվի առնելով այն, որ ՀՀԿ-ի ընտրական ցուցակը գլխավորում էր Սերժ Սարգսյանը, որը նաև գալիք նախագահական ընտրություններում կուսակցության թեկնածուն է:
Առավել տպավորիչ է ՀՀԿ-ի հաղթանակը մեծամասնական տեղամասերում: Եթե 2007-ի ընտրություններում կուսակցության թեկնածուները մեծամասնական համակարգով ստացել էին 23 տեղ, ապա այս ընտրություններում կուսակցությունը ստացել է 28 մանդատ:
Սակայն ՀՀԿ-ն չի գոհացել միայն իր հաղթանակով: Հետևելով «և՛ իմ, և՛ ընկերոջս համար» կարգախոսին` նա կարողացել է ապագա խորհրդարան մտցնել նաև իր հավատարիմ կրտեսր գործընկերոջը` «Օրինաց երկրին»: Վերջինս հավաել է 82 690 քվե (5,49 %), ինչը 2007-ի 7,04 տոկոսի համեմատ քայլ է դեպի հետ: Ինչ վերաբերում է մեծամասնական համակարգով ընտրություններին, ապա ինչպես 2007-ին, կուսակցությունը կարողացել է խորհրդարան անցկացնել մեծամասնական միայն մեկ թեկնածուի:
Սակայան եթե հաշվի առնել, որ բազմաթիվ փորձագետներ ՕԵԿ-ի հնարավորությունները գնահատում էին որպես զրոյական` վերջինիս համարելով «քաղաքական դիակ», որը իր մահվան դատավճիռն է կնքել` իշխանությունների հետ համաձյնության գալով, և որի կողմնակիցներին անհնար էր օրը ցերեկով հայտնաբերել, ապա նրա մուտքը խորհրդարան կարելի է գնահատել որպես կայացած ընտրությունների ամենամեծ անակնկալ:
2007-ի ընտրությունների համեմատ էապես հետադիմել է նաև Դաշնակցությունը: Եթե 2007-ին վերջինս հավաքել էր 13.1 տոկոս` 2-րդ տեղը զբաղեցրած ԲՀԿ-ին զիջելով ընդամենը 2 տոկոսով, ապա 2012-ին կուսակցությունը հայտնվել է 5-րդ հորիզոնականում` 86 296 քվեներով (5,73 %): Դաշնակցությունը կարողացել է անցկացնել ԱԺ իր մեկ մեծամասնական թեկնածուի:
Դաշնակցությանը շրջանցել է անգամ մեկ այլ ընդդիմադիր` «Ժառանգություն» կուսակցությունը, որն իր ընտացուցակում էր ներառել «Ազատ դեմոկրատների» և հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչների: Միասին նրանք հավաքել են 87 095 քվե (5,79 %): Դա մի փոքր քիչ է, քան 2007-ին, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ 2007-ի 5-րդ` վերջին անցումաին, հորիզոնականից կուսակցությունը տեղափոխվել է 4-րդ հորիզոնական` ընդդիմադիր դաշտում ՀԱԿ-ի փոխարեն առաջատար դեր ստանձնելու լուրջ հայտ ներկայացնելով:
Կայացած ընտրությունները ՀԱԿ-ի համար «կործանումից» բացի, այլ կերպ կոչել չի կարելի: Ընդդիմության առաջատարը, որը մտադիր էր խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի միջոցով մարտահրավեր նետել իշխանություններին` նախաձեռնելով արտահերթ նախագահական ընտրություններ, մեծ դժվարությամբ է հայտնվել խորհրդարանում` հազիվ հաղթահարելով 7 տոկոսի շեմը` (106 910 քվե` 7,1%):
2011-ի գարնանը իշխանությունների հետ սկսած քաղաքական երկխոսության մեկնարկից հետո, ՀԱԿ-ի համբավի անկումը, ինչի վկայությունն է հանրահավաքների մասնակիցների քանակի նվազումը, տրամաբանորեն եզրափակվել է մայիսի 6-ին:
ՀԱԿ-ի անհաջողությունում որոշակի դերն է խաղացել ՀԱԿ-ի`իշխող կոալիցիայում առկա հակասությունների և իր վաղեմի կառակորդ ԲՀԿ-ի և Դաշնակցության հետ դշնակիցներ խաղալու փորձը: Վերջիններիս հետ Կոնգրեսը ներառվել է ընտրակեղծիքների դեմ պայքարի միջկուսակցական շտաբում: Միջկուսակցական շտաբը ՀՀԿ-ի, ՕԵԿ-ի դեմ ուղղված `երեք կուսակցությունների յուրատիպ միություն է:
ՀԱԿ-ի անհաջողությունից կարծես օգտվել է կոալիցիոն ԲՀԿ-ն: ԲՀԿ-ն «մի հարվածով միանգամից երկու նապաստակ է խփել»` միժամանակ խաղալով ընդդիմություն և որպես իշխող կոալիցիայի երկրորդ ուժ օգտագործելով հզոր վարչական ռեսուրսը: Կուսակցությունը կարողացել է իր օգտին տրամադրել ընդդիմադիր ընտրազանգվածի այն մասին, որը հիասթափվել էր ՀԱԿ-ից : Արդյունքում կուսակցությունը 2007-ի 15.1 տոկոսի դիմաց, հավաքել է 454 684 քվե (30,20 %) համամասնական համակարգով և ստացել մեծամասնական 9 տեղ:
Չնայած, որ ԲՀԿ-ն կարողացել է կրկնապատկել իր քվեների քանակը, այնուամենայնիվ, իր դժգոհությունն է արտահայտում քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ` համարելով, որ նորմալ ընտրությունների դեպքում, շատ ավելի քվեներ կստանար:
Ներկայումս կուսակցությունը շփոթության մեջ է արդյոք շարունակել ընդդիմություն խաղալ, ինչն անում է վերջին ամիսների ընթացքում, ինչը սակայն կարող է «թանկ արժենալ» իշխանության հետ սերտորեն առնչվող նրա ղեկավարության համար, թե կրկին դառնալ ՀՀԿ-ի դաշնակիցը ապագա կոալիցիայում: Ընդ որում, երկրորդ տարբերակին կարող է խոչընդոտել կուսակցության որոշ բարձրաստիճան անձանց կողմից իշխող կուսակցությանը խիստ քննադատելը: Խոսքը, մասնավորապես ԲՀԿ-ի երկրորդ համար, ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանի մասին է:
Ինչ վերաբերում է նախընտրական քարոզարշավի վերջին երեք մասնակիցներին, ապա, ինչպես և սպասվում էր, նրանց գլխավոր կարգախոսն էր «Կարևորը մասնակցությունն է, ոչ թե հաղթանակը»: ՀԿԿ-ն հավաքել է 15 933 քվե` (1,06 %), Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցություն`5 633 (0,37 %), իսկ «Միավորված հայեր» կուսակցությունը` 3 080 (0,20 %):
Հարկ է նաև ընդգծել, որ եթե 2007թ մեծամասնական ընտրահամակարգում հաղթանակ էր տարել 10 անկախ թեկնածու, ապա 2012-ին` միայն երկու:

Правящая Республиканская партия Армении (РПА) одержала на выборах 6 мая разгромную победу над всеми своими недоброжелателями, набрав по предварительным данным ЦИК Армении 663 066 голоса (44,05 %). Несмотря на то, что выборы прошли под девизом “Все против РПА и ее придатка “Оринац еркир””, правящая партия, умело используя административный ресурс, смогла добиться успеха. Победа не помешала даже тяжелая социально-экономическая ситуация в стране, всю вину за которую власти возложили на мировой финансово-экономический кризис.
РПА значительно улучшила свой результат по сравнению с выборами 2007 года (33,8% голосов) и сделала серьезную заявку на победу своего кандидата на президентских выборах 2013 года. Это особенно заметно, учитывая то, что избирательный список РПА возглавлял президент Серж Саргсян, который является ее кандидатом и на будущих президентских выборах.
Еще более впечатляюща победа РПА на выборах в мажоритарных округах. Если на выборах 2007 года кандидаты партии получили 23 места по мажоритарной системе, то на этих выборах они взяли уже 28 мандата.
Однако РПА не удовлетворилась лишь своей победой. Следуя лозунгу “и за себя, и за того парня”, она смогла протащить в будущий парламент и своего верного младшего партнера “Оринац еркир”. “Оринац Еркир” набрала 82 690 голосов (5,49 %), что является шагом назад по сравнению с 2007 годом (7,04%). Что касается выборов по мажоритарной системе, то, как и в 2007 году, партия сумела провести в парламент одного своего депутата-мажоритария.
Но если учитывать, что многие эксперты оценивали шансы “Оринац еркир” как нулевые, считали “политическим трупом”, который подписал свой смертный приговор соглашением с властями в феврале 2008 года, а сторонников партии невозможно было сыскать днем с огнем, то ее проход в парламент можно расценивать как один из самых больших сюрпризов прошедших выборов.
Существенный шаг назад по сравнению с выборами 2007 года сделала и одна из старейших традиционных армянских партий АРФ Дашнакцутюн. Если в 2007 она набрала 13,1%, лишь два процента уступив занявшей второе место “Процветающей Армении”, то на выборах 2012 года она откатилась уже на 5 место с 86 296 голосами (5,73 %). АРФД также смогла провести в парламент одного своего депутата-мажоритария.
Дашнакцутюн опередила даже другая оппозиционная партия “Наследие”, которая включила в свой избирательный список представителей “Свободных демократов” и общественного сектора. Все вместе они набрали 87 095 голосов (5,79 %). Это немного меньше, чем в 2007 году (почти 6%), однако надо учитывать, что партия с последнего проходного 5-ого места выборов 2007 года переместилась на 4-ое и сделала серьезную заявку на лидерство в оппозиционном поле вместо провалившего выборы Армянского национального конгресса (АНК).
Иначе чем провалом, прошедшие выборы для АНК охарактеризовать нельзя. Флагман оппозиции, который намеревался бросить вызов властям и с помощью победы на парламентских выборах инициировать внеочередные президентские выборы, с трудом пролез в парламент, преодолев 7% барьер (106 910 голосов – 7,1%).
Падение популярности АНК после начала процесса политического диалога с властями весной 2011 года, свидетельством чего стало все уменьшающееся количество участников ее митингов, получило свое логическое оформление 6 мая в избирательных урнах.
Свою определенную роль в неудаче АНК сыграло и ее попытки сыграть на противоречиях в правящей коалиции и игры в союзники со своими давними противниками “Процветающей Арменией” и Дашнакцутюн, с которыми Конгресс сформировал межпартийный штаб по борьбе с нарушениями на выборах. Межпартийный штаб стал своеобразным союзом этих трех сил против РПА, “Оринац еркир” и причисленного триумвиратом к пособникам РПА “Наследия”.
Неудачей АНК сполна воспользовалась коалиционная партия “Процветающая Армения”. ППА смогло усидеть на двух стульях – сыграть в оппозицию, и при этом воспользоваться своим мощным административным ресурсом как второй силы в правящей коалиции. Партия смогла переманить к себе значительную часть оппозиционного электората, которая разочаровалась в АНК, свидетельством чего стало 454 684 голоса (30,20 %) по пропорциональной системе, против 15,1% в 2007-м году, и победа ее 9 кандидатов по мажоритарным округам (в 2007-м было 7).
Несмотря на то, что “Процветающая Армения” смогла удвоить количество своих голосов на выборах этого года, однако она также выражает свое недовольство итогами голосования, считая, что в случае нормальных выборов, она смогла бы набрать значительно больше.
Сейчас партия как бы находится на перепутье, продолжать ли свои игры в оппозицию, что она делала в течение последних месяцев, и что, однако, может дорого обойтись сросшимся с властью ее руководителям, или вновь стать соратником РПА по будущей коалиции. При этом второму варианту может помешать слишком жесткая критика действующих властей со стороны некоторых высокопоставленных лиц ППА, в частности, второго номера партии на выборах, экс-главы МИД Армении Вардана Осканяна.
Что касается последних трех участников избирательной гонки, то, как и ожидалось, их главным лозунгом стало “Главное не победа, главное участие!”. Коммунистическая партия Армении набрала 15 933 голоса (1,06 %), Демократическая партия Армении 5 633 голоса (0,37 %), а партия “Объединенные армяне” – 3 080 голосов (0,20 %).
Следует также отметить, что если на мажоритарных выборах 2007 года победило 10 независимых кандидатов, то в 2012 – только два.