8 Մայիս 2012 - 09:54 AMT
Մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրություններին ընտրողների 2/3-ը քվեարկության է մասնակցել ազնիվ մղումներից ելնելով և միայն 1/3-ն է ընտրության գնացել որոշակի ակնկալիքներով։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը։ Սոցիոլոգի հավաստմամբ, ընտրակաշառքներ բաժանվել են հիմանականում մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված թեկնածուների կողմից։
Համամասնական ընտրակարգով առաջադրվածների դեպքում, Ադիբեկյանի կարծիքով, կուսակցություններն այդքան շատ փող չունեն բաժանելու:
«Բաժանվել է 2-2,5 մլն դոլար ընտրակաշառք հիմնականում ՀՀԿ–ի և ԲՀԿ–ի մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված թեկնածունների կողմից»–հավելեց Ադիբեկյանը։

2/3 избирателей парламентских выборов РА, которые состоялись 6 мая, проголосовали, исходя из честных побуждений, и только 1/3 избирателей выбирала, надеясь на определенную выгоду.
Об этом 8 мая во время встречи с журналистами сказал председатель независимого социологического центра “Социометр” Агарон Адибекян. По утверждению социолога, предвыборные взятки в основном раздавались со стороны кандидатов, предложенных по мажоритарной системе. В случае с выдвигавшимися по пропорциональной системе кандидатами, Адибекян заметил, что у партий не было столько денег, чтобы раздавать.
“В Армении в основном со стороны кандидатов, выдвигавшихся по мажоритарной системе РПА и ППА, в качестве предвыборной взятки было роздано 2-2,5 миллиона долларов”, – добавил Адибекян.