Միջազգային հանրության կողմից Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների ճանաչման գինը կդառնան հայ-թուրքական հարաբերություններն ու ղարաբաղյան հիմնախնդիրը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը: Այս կապակցությամբ նա հիշեցրել է, որ չնայած հայկական իշխանությունների կտրուկ հայտարարություններին, հայ-թուրքական արձանագրությունները մնում են ՀՀ խորհրդարանի օրակարգում:
Հենց հայ-թուրքական արձանագրությունների հանդեպ բացասական վերաբերմունքով է Կարապետյանը բացատրել նաև խորհրդարանական ընտրություններում Դաշնակցության և «Ժառանգության» ցածր արդյունքները` համարելով դա իշխանությունների ձեռքի գործը:
Լրագրողների այն հարցին, թե կոնկրետ որն է գինն այդ ընտրությունների դիմաց, Կարապետյանը պատասխանել է. «Գինը կդառնա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն ամեն գնով, սահմանի բացումը, Հայաստանում թուրքական ներդրումների ապահովումը, Թուրքիայի կողմից հայկական էլեկտրաէներգիայի գնումն ու ռուսական երկաթուղու բացումը, շատ-շատ հարցեր, այդ թվում և Էրդողանի խոստումը, թե ինքը պատրաստ է տարեկան $3-4 մլրդ ներդնել Հայաստանում»:
Կարապետյանը հայտնել է, որ Հայաստանի օգտին չէ նաև նրա արտաքին քաղաքական դրությունը, երբ մի կողմից նրա դեմ են Թուրքիան և Ադրբեջանը, մյուս կողմից Իրանն է իր խնդիրներով, իսկ Ռուսաստանն անորոշ դիրքորոշում է բռնում:

Ценой за признание международным сообществом результатов парламентских выборов в Армении станут армяно-турецкие отношения и карабахская проблема. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер партии “Новые времена “ Арам Карапетян.
В этой связи он напомнил, что, несмотря на резкие заявления армянских властей, армяно-турецкие протоколы остаются в повестке Национального Собрания.
Именно отрицательным отношением к армяно-турецким протоколам Карапетян объяснил и низкие результаты на парламентских выборах Дашнакцутюн и “Наследия”, считая это делом рук властей.
На вопрос журналистов, о какой цене за эти выборы идет речь, Карапетян ответил: “Это – сглаживание армяно-турецких отношений любой ценой, открытие границы, обеспечение турецких инвестиций в Армению, закупки со стороны Турции армянской электроэнергии и открытие российских железных дорог и много других вопросов, в том числе обещания Эрдогана о том, что он готов ежегодно вкладывать $3-4 млрд в Армению”.
Карапетян заявил, что не в пользу Армении играет и ее тяжелая внешнеполитическая ситуация, когда с одной стороны против нее Турция и Азербайджан, с другой – Иран со своими проблемами, а Россия занимает неопределенную позицию.