Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի ղեկավար Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Երևանում հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է, որ չի մտնի ապագա Ազգային ժողովի կազմից մեջ, վայր կդնի իր պատգամավորական մանդատը և նրան խորհրդարանում կփոխարինի Հրանտ Բագրատյանը:
Տեր-Պետրոսյանի խոսքով` իր ներկացուցչությունը ԱԺ-ում իմաստ կունենար, «եթե ՀԱԿ-ը միայնակ կամ այլ ընդդիմադիր ուժերի հետ մեծամասնություն կազմեր ապագա խորհրդարանում կամ եթե ՀՀԿ-ն կորցներ իր մեծամասնությունը»:
ՀԱԿ-ի ղեկավարը նշել է նաև, որ քաղաքակիրթ աշխարհում հաստատված ավանդույթի համաձայն, նախկին նախագահներին չի պատշաճում տեղ զբաղեցնել խորհրդարանում։ Ընդ որում նա ընդգծել է, որ չի պատրաստվում դադարեցնել իր քաղաքական գործունեությունը։
«Թեև համարում եմ, որ լիովին կատարել եմ իմ պարտքը ժողովրդի ու երկրի հանդեպ, սակայն անգամ դա ինձ իրավունք չի տալիս հեռանալ ասպարեզից»,- ասել է Տեր-Պետրոսյանը: Նա հավելել է, որ կշարունակի անել ամեն ինչ՝ «հայ ժողովրդին քոչարյանասերժական չարագործ ավազակախմբից ազատելու համար»։
«Թող ՀՀԿ-ն ու Սերժ Սարգսյանն իմանան, որ ես կշարունակեմ պայքարն այնքան ժամանակ, որքան կներեն իր ֆիզիկական ուժերը և որքան իր ծառայությունը պահանջված կլինի ժողովրդի կողմից»,- հայտնել է Տեր-Պետրոսյանը:

Лидер оппозиционного Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян в ходе митинга в Ереване во вторник заявил, что не войдет в будущий состав Национального собрания Армении, сложит свой депутатский мандат и его в парламенте заменит представитель АНК, экс-премьер-министр Армении Грант Багратян.
По словам Тер-Петросяна, его представительство в НС имело бы смысл, «если бы АНК в одиночку или с другими оппозиционными силами составило большинство в будущем парламенте, или если бы РПА потеряло свое большинство».
Лидер АНК также отметил, что по принятой в западных странах практике бывшие президенты не становятся депутатами. При этом он подчеркнул, что не прекращает свою политическую деятельность.
«Хотя я и считаю, что полностью выполнил свой долг перед народом, это не дает мне права уйти», – сказал Тер-Петросян. Он добавил, что продолжит свою борьбу против «кочаряно-саргсяновского режима».
«Пусть РПА и Серж Саргсян знают, что я продолжу борьбу до тех пор, пока мне позволяют силы и физическое состояние, или до тех пор, пока буду востребован народом», – заявил Тер-Петросян.