10 Մայիս 2012 - 08:46 AMT
Տավուշի մարզի սահմանամերձ Այգեպար և Մովսես գյուղերում այս գիշերը համեմատաբար խաղաղ է եղել: Մովսես գյուղի գյուղապետ Լյուդվիգ Ապերյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ ադրբեջանական կողմը հրադադարի ռեժիմը մայիսի 9-ի լույս 10-ի գիշերը իրենց գյուղի հատվածում չի խախտել:
«Անցած գիշեր էր իրավիճակը շատ ծանր: Կրակում էին գյուղի տների վրա: Մի տան սառնարան է վնասվել գնդակից: Հիմնականում վնասվել են տների տանիքները, բայց դե արդեն սովորել ենք էս կրակահերթերին»,- ասաց Ապերյանը:
Սահմանամերձ մեկ այլ՝ Այգեպար գյուղի գյուղապետ Անդրանիկ Այդինյանն էլ PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում նշեց, որ նախորդ գիշեր հնչած կրակոցները ամենաերկարն էին հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո:
«ԴՇԿ-ով էին կրակում պատերին, շենքերին, տանիքներին: Բարեբախտաբար, վիրավորներ չունենք: Արդեն սովորել ենք, որ ժամը 10-ին իրենց գյուղի լույսերն անջատում են, ու սկսում կրակել մեր տներին: Հենց տեսնում ենք՝ իրենց լույսերն անջատեցին, թաքնվում ենք տներում. արդեն գիտենք՝ կրակելու են: Հենց տեսնում ենք՝ լույսերը միացրեցին, թեթևացած շունչ ենք քաշում»,- ասաց Այդինյանը:
Շուշիի ազատագրման, ԼՂՀ ՊԲ կազմավորման 20-ամյակների և Մեծ Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի 67-ամյակի նախօրեին ողջ գիշեր ադրբեջանական բանակը խախտել է հրադադարի ռեժիմը Տավուշի մարզի սահմանային գծում՝ ժամեր շարունակ կրակահերթի տակ պահելով սահմանից ընդամենը 400-500 մետր հեռավորության վրա գտնվող Ներքին Կարմիրաղբյուր, Այգեպար, Մովսես և Չինարի գյուղերը:

10 Май 2012 - 09:09 AMT
Глава администрации села Айгепар: Азербайджанцы выключают свет в своих домах и начинают стрелять по нашим
В приграничных селах Айгепар и Мовсес Тавушской области эта ночь была сравнительно спокойной. Глава администрации села Мовсес Людвиг Аперян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что в ночь с 9 на 10 мая с азербайджанской стороны нарушения режима прекращения огня не было зафиксировано.
“Прошлой ночью ситуация была достаточно тяжелой. Они стреляли по домам сельчан. В одном из домов от пули был поврежден холодильник. В основном повреждены крыши домов, но мы привыкли к этим обстрелам”, – сказал Аперян.
Глава администрации другого приграничного села Андраник Адинян сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net, что прошлой ночью обстрел был самым продолжительным за все время после утверждения режима прекращения огня.
“Они стреляли по стенам и крышам домов даже из ДШК. По счастливой случайности, у нас нет раненых. Мы уже привыкли, что в 22:00 они выключают свет в домах и начинают стрелять по нашим. Как только видим, что они выключили свет, прячемся в домах, зная, что обязательно будет обстрел. Успокаиваемся лишь тогда, когда азербайджанцы вновь включают свет в своих домах”,- сказал Адинян.
Накануне 9 мая на протяжении всей ночи азербайджанская армия нарушала режим прекращения огня в Тавушской области, держа под непрекращающимся обстрелом села Неркин Кармирахбюр, Айгепар, Мовсес и Чинар, находящиеся на расстоянии 400-500 м от армяно-азербайджанской границы.