Սեպտեմբերի 7-9 Գերմանիայի Պրետցել ամրոցում տեղի է ունենալու Կոմիտասի անվան դասական երաժշտության միջազգային երկրորդ մրցույթ-փառատոնը: Վերջինիս նպատակն է հայ դասական երաժշտությունը ներկայացնել Հայաստանից դուրս ապրող մարդկանց: Մրցույթ-փառատոնի ընթացքում կատարվելու են Կոմիտասի ստեղծագործությունները, ժամանակակից հայ կոմպոզիտորների գործերը, ներկայացվելու են գերմանական և արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ: Մրցույթի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 20.000 եվրո:
Կոմիտասի անվան դասական երաժշտության միջազգային փառատոնի նպատակներն ու խնդիրներն են`ծանոթացնել գերմանական հասարակությանը մեծն Կոմիտասի կյանքին ու ստեղծագործություններին, ինչպես նաև հայ դասական երաժշտության կայացման պատմությանը: Բացի այդ, այն նպատակ է հետապնդում ներկայացնել հայկական դասական երաժշտությունը Գերմանիայում և բարձրացնել դրա ճանաչելիությունը, տարեկան բեմական հարթակ տրամադրել հայկական դասական երաժշտության երկրպագուներին ու գնահատողներին և այլն:
Կոմիտասի անվան դասական երաժշտության միջազգային մրցույթ-փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում են սեմինարներ և դասախոսություններ, մանկական աշխատանքների ցուցահանդեսներ, հատուկ հրավիրված երաժիշտների մասնակցությամբ համերգներ, վարպետության դասեր, նկարիչների, քանդակագործների և լուսանկարիչների ցուցահանդեսներ:
Մրցույթ-փառատոնի ընթացքում ելույթ կունենան Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար ու գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան), և Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար Հովհաննես Չեքիջյան):
Փառատոնի աջակիցներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Märkisch-Oberland շրջանի ղեկավարությունը և Պրետցել քաղաքի վարչակազմը:

11 Май 2012 - 07:41 AMT
С 7 по 9 сентября в замке Претцель в Германии состоится 2-ой международный конкурс-фестиваль классической музыки имени Комитаса. Цель последнего – представить армянскую классическую музыку за рубежом. В ходе конкурса-фестиваля будут исполнены произведения Комитаса, работы современных армянских композиторов, а также будут представлены произведения немецких и других западноевропейских композиторов. Призовой фонд конкурса составит 20 000 евро.
Цели и задачи международного конкурса-фестиваля классической музыки имени Комитаса – познакомить немецкое общество с жизнью и творчеством великого армянского композитора Комитаса, а также с историей становления армянской классической музыки и т.д.
В рамках фестиваля им. Комитаса планируется проведение семинаров и лекций, выставки детских работ, концерты приглашенных музыкантов, мастер-классы, выставки художников, скульпторов и фотографов и ряд других мероприятий.
Во время фестиваля выступит Государственный молодежный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян) и Государственный академический хор Армении (художественный руководитель Ованнес Чекиджян).
Содействие в проведении фестиваля окажут Министерство культуры РА, власти округа Märkisch-Oberland и административный состав города Претцель.