10 May 2012 - 15:47 AMT
Մայիսի 7-ին և 10-ին Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Քոչարյանը հանդիպումներ է ունեցել Լիբանանի Նախագահ, գեներալ Միշել Սլեյմանի և ԱԳ և էմիգրանտների հարցերով նախարար Ադնան Մանսուրի հետ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են հայ-լիբանանյան երկկողմ բարեկամական հարաբերություններին առնչվող խնդիրներ: Ընդգծվել է քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, բարձրաստիճան պատվիրակությունների փոխայցելությունների շարունակականության պահպանման, առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման, գործարար հանդիպումների կազմակերպման, միջազգային կազմակերպություններում սերտ համագործակցության և փոխադարձ աջակցության անհրաժեշտությունը:
Աշոտ Քոչարյանը ներկայացրել է ապրիլին Հայաստանում տեղի ունեցած տոնակատարությունների մանրամասները, որոնք նվիրված էին հայ գրատպության 500-ամյակին և «Երևանը որպես համաշխարհային գրքի 2012թ. մայրաքաղաք» հռչակելուն:
Կարևորվել է Լիբանանի մշակույթի նախարարի և Բեյրութի քաղաքապետի ղեկավարած պատվիրակությունների մասնակցությունն անցկացված միջոցառումներին, ինչը, անկասկած, կնպաստի մշակութային հարաբերությունների խորացմանը և երկու քույր քաղաքներ` Երևանի և Բեյրութի արդյունավետ համագործակցությանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների: Այդ համատեքստում դեսպան Քոչարյանը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները, ինչպես նաև արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները:

10 May 2012 - 15:07 AMT
7-го и 10-го мая посол Армении в Ливане Ашот Кочарян встретился президентом Ливана Мишелем Сулейманом и министром иностранных дел и по вопросам эмигрантов Аднаном Мансуром, сообщает пресс-служба МИД РА.
В ходе встреч были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-ливанских двусторонних отношений. Был подчеркнут высокий уровень политических отношений, а также необходимость активизации двусторонних визитов высокопоставленных представителей стран, организации деловых встреч, тесного сотрудничества и взаимного содействия в рамках международных организаций.
Ашот Кочарян представил состоявшиеся в апреле в Армении праздничные мероприятия, посвященные 500-летию армянского книгопечатания и провозглашению Еревана «Мировой столицей книги 2012». Собеседники отметили важность участия в мероприятии возглавляемых министром культуры Ливана и мэром Бейрута делегация, что, несомненно, будет способствовать углублению культурных связей и эффективному сотрудничеству двух городов-побратимов Еревана и Бейрута.
Стороны также обратились к представляющим двусторонний интерес международным и региональным вопросам. В этом контексте Ашот Кочарян представил результаты состоявшихся в Армении парламентских выборов, а также последние развитие в процессе урегулирования карабахского конфликта.