Մայիսի 9-ին Նիդերլանդների Ամերսֆորտ քաղաքում տեղի ունեցան Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 67–րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներ, որոնց մասնակցեցին Հաագայում հավատարմագրված ԱՊՀ բոլոր երկրների դեսպանությունները, Ամերսֆորտի քաղաքապետը, պաշտոնյաներ, պատերզամի վետերաններ, ազգային համայնքների ներկայացուցիչներ:
«Կուդրայստ» համակենտրոնացման ճամբարի մոտ տեղադրված հուշարձանին ծաղկե զամբյուղներ տեղադրելուց հետո` միջոցառման մասնակիցները շարժվեցին «Ռուստհոֆ» գերեզմանոց, որտեղ ամփոփված են խորհրդային 865 զինվորի աճյուններ: Անունները հայտնի զինվորների շարքումեն նաև մոտ 10 հայ զինվոր:
Հուշահամալիրում բարձրացված էին ՌԴ, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Հայաստանի, Ղազախստանի և Ադրբեջանի դրոշները: Դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարների, այդ թվում` ՀՀ դեսպան ՁյունիկԱղաջանյանի և քաղաքային իշխանությունների կողմից ծաղկեպսակներ դրվեցին Խորհրդային զինվորների փառքի հուշարձանին:

9-го мая в голландском городе Амерсфорт состоялись посвященные 67-ой годовщине победы в Великой Отечественной Войне мероприятия, в которых приняли участие послы всех стран СНГ, мэр Амерсофта, официальные лица, ветераны войны, представители национальных общин.
К установленному рядом с концлагерем “Кудрайст” монументу были возложены цветы, после участники мероприятия направились к кладбищу “Рустхоф”, где захоронены 865 солдат, среди них 10 армян.
В мемориальном комплексе были подняты флаги России, Украины, Беларуси, Армении, Казахстана и Азербайджана.
Главы дипломатических миссий, в том числе и посол Армении Дзюник Агаджянан, а также представители городских властей возложили венки к Памятнику воинской славы, посвященному советским солдатам.