«Ոսկե ծիրան» 9-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնը տեղի կունենա հուլիսի 8-15-ը: Ինչպես մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը, այս տարի ստացվել է ռեկորդային` 1120 հայտ աշխարհի 70 երկրներից:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ուրախություն հայտնեց, որ այս ամառ ևս մենք կունենանք այն Երևանը, որը մեզ հոգեհարազատ է` ուրախ և ակտիվ: Նրա խոսքով, մոտենում է արդեն փառատոնի 10-ամյակը, ինչը լուրջ պատմություն է:
Փառատոնի նորույթն է նաև «Կինոլրագրություն առանց սահմանների» ծրագիրը:
Փառատոնն, այս տարի, կպահպանի 4 մրցութային ծրագրերը` «Միջազգային խաղարկայինը», «Միջազգային վավերագրականը», «Հայկական համայնապատկերը» և «Կորիզը»: Կազմակերպիչները խոստանում են նաև երևանյան պրեմիերաներ, «Հարգանքի տուրք», և հետահայաց ցուցադրություններ: Այս տարի կնշվեն Ֆրունզե Դովլաթյանի 85, Անդրեյ Տարկովսկու 80 և Յուրի Երզնկյանի 90-ամյակները:

9-ый международный кинофестиваль “Золотой абрикос” пройдет в Армении с 8 по 15 июля. Как сказал во время пресс-конференции основатель фестиваля Арутюн Хачатурян, в этом году офис фестиваля получил рекордное число заявок – 1120 заявок из 70 стран мира.
Министр культуры РА Асмик Погосян выразила радость по поводу, что этим летом культурная жизнь в Ереване будет такой же оживленной, радостной и активной. По ее словам, приближается 10-летие фестиваля, это уже довольно длительная история. Новинкой фестиваля будет программа “Киножурналистика без границ”. В этом году будут реализованы четыре конкурсных программы: “Международная игровая”, “Международная документальная”, “Армянская панорама” и “Косточка”. Организаторы обещают и ереванские премьеры – “Дань уважения”, а также ретроспективные показы. В этом году будет отмечено 85-летие Фрунзе Довлатяна, 80-летие Андрея Тарковского и 90-летие Юрия Ерзнкяна. В ходе фестиваля в 6-ой раз будет организован форум совместного производства “Режиссеры без границ”.