11 Մայիս 2012 - 15:09 AMT
Կովկաս ինստիտուտի ներկայացուցիչ Նինա Իսկանդարյանը ներկայացրել է ինստիտուտի մասնագետների կողմից իրականացված հետազոտությունը` կապված խորհրդարանական ընտրությունների մասնակիցների նախընտրական ծրագրերի հետ: Ընդ որում, նա նկատել է, որ հետազոտությունից հետո տպավորություն է ստեղծվում, որ շատ կուսակցություններ մեծ ուշադրություն չեն դարձնում իրենց նախընտրական ծրագրերին: Ըստ նրա, դրա մասին է վկայում այն, որ բազմաթիվ կուսակցություններ իրենց ծրագրերը տեղադրել են հատուկ ընտրությունների համար ստեղծված կայքերում, իսկ իրենց հիմնական կայքերում դրանք չկան:
Իսկանդարյանն ու Կովկաս ինստիտուտի այլ մասնագետներ, որպես բոլոր նախընտրական ծրագրերի բնորոշ գիծ, առանձնացրել են պոպուլիզմն ու պոպուլիստական առաջարկների ֆինանսավորման անհասկանալ աղբյուրները:
Մասնավորապես, Իսկանդարյանը լրագրողներին առաջարկել է հետևել, թե ինչպես են խորհրդարան մտած քաղաքական ուժերն իրականացնելու իրենց խոստումները և ծրագրերը, այդ թվում` ամենաիրականները, օրինակ` պրոգրեսիվ հարկի ընդունումը, որն առկա է գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերի մոտ:

Представитель Института Кавказа Нина Искандарян представила проведенное специалистами института исследование предвыборных программ участников парламентских выборов. При этом она заметила, что после исследование создалось впечатление, что многие партии не придают особого внимания своим программам. По ее словам, об этом свидетельствует то, что многие партии разместили свои программы на открытых специально для выборов сайтах, а на их основных сайтах их нет.
Искандарян и другие эксперты Института Кавказа, в качестве основной черты характеризующей все программы отметила популизм и неясные источники финансирования популистических предложений содержащихся в этих программах, указание конкретных источники наполнения госбюджета.
Искандарян в частности предложила журналистам проследить, как политические силы вошедшие в парламент будут выполнять свои обещания и программы, в том числе и самые реальные, например введение прогрессивного налога, что есть программах почти всех политических сил.