14 Մայիս 2012 - 06:03 AMT
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը երեկ կայացած արտահերթ նիստում ամփոփել է ընտրության արդյունքները և որոշում ընդունել Ազգային ժողովի համամասնական ընտրակարգով պատգամավորներ ընտրվելու մասի։ Ըստ այդ որոշման, Ազգային ժողովի համամասնական ընտրակարգով պատգամավորներ են ընտրվել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակից 28 պատգամավոր, «Ժառանգությունից»` 5,
«Հայ Ազգային կոնգրեսից»` 7, «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունից` 5, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ընտրական ցուցակից` 40, իսկ «Օրինաց երկիր» կուսակցության ընտրական ցուցակից 5 պատգամավոր:
ԿԸՀ-ն այս որոշումը կայացրել է հիմք ընդունելով քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունները, ստացված դիմում–բողոքների քննարկաման արդյունքում կայացված որոշումները, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների գրանցամատյաններում քվեարկության օրն արձանագրված խախտումների վերաբերյալ ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների որոշումները և այլն։

14 Май 2012 - 07:04 AMT
Центральная избирательная комиссия РА 13 мая на внеочередном собрании подвела окончательные итоги парламентских выборов в Армении и приняла решение о об избрании депутатов по пропорциональной системе НС. Согласно этому решению, по пропорциональной системе в НС РА выбраны 28 депутатов от ППА, 5 – от “Наследия”, от АНК прошли 7 депутатов, от АРФ “Дашнакцуцюн” – 5 , от РПА – 40, а от “Оринац еркир” – 5.
ЦИК РА принял решение, принимая во внимание протоколы по итогам парламентских выборов, решения, принятые в результате обсуждения полученных жалоб и заявлений, решения избирательных комиссий относительно нарушений и фальсификаций в ходе голосования в день парламентских выборов и т.д.