14 May 2012 - 08:59 AMT
Ամբողջությամբ փլուզվել է Թբիլիսիի հայկական Սուրբ Նշան եկեղեցու զանգակատունը։ PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում այս տեղեկատվոււթյունը հաստատեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդ, եպիսկոպոս Վազգեն Միրզախանյանը։
«Ամբողջությամբ փլուզվել է Սուրբ Նշանի վթարային զանգակատունը, որը կիսափուլ վիճակում է։ Փաստ այն է, որ Հովնաթանյանների նկարներ կային այդ զանգակատան կամարներին արված եւ մենք ուղղակի հերթական կորուստն ունեցանք Վրաստանում»,–ասաց եպիսկոպոսը։
Սրբազանի խոսքով, փլուզման պատճառը կարող է լինել օրերս Վրաստանում եղած երկրաշարժը եւ վերջին օրերի հորդառատ անձրևները։
Հունվար ամսին փլուզվել էր եկեղեցու սյունը, որը հետագայում վերականգնվեց եւ ամրացվեց եկեղեցու հիմնասյունները։
«Կյանքը ցույց տվեց, որ դա էլ չփրկեց, որովհետև եկեղեցու կապող հատվածները արդեն թուլացել էին եւ նույնիսկ վնաս հասցրել կողքի բնակելի տներին»,-ասաց Սրբազանը: Սրբազանը նաև հաղորդեց, որ եկեղեցի են այցելել Վրաստանի հուշարձանների պահպանության գործակալության ներկայացուցիչները։
Վիրահայոց թեմի առաջնորդն ասաց, որ իրենց կողմից նամակ է հղվել Վրաստանի նախագահ Միխայլ Սահակաշվիլիին խնդրանքով՝ միջոցներ ձեռնարկել հայկական հուշարձանների պահպանության եւ Թբիլիսիի հինգ՝ Սուրբ Նորաշեն (կառուցված 1467 թ.), Սուրբ Նշան (կառուցված 1703 թ.), Մուղնեցոց Սուրբ Գեւորգ ( կառուցված 1356 թ.), Երեւանցոց Սուրբ Մինաս (կառուցված 1790 թ.), Շամքորեցոց Սուրբ Աստվածածին (կառուցված 1775 թ.) եւ Ախալցիխեի Սուրբ Նշան (կառուցված 1862 թ.) եկեղեցիները թեմին վերադարձնելու վերաբերյալ:

Полностью обрушилась колокольня монастыря Сурб Ншан в Тбилиси. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net эту информацию подтвердил предводитель епархии Армянской Апостольской церкви в Грузии, епископ Вазген Мирзаханян.
“Колокольня полностью обрушилась. Однако главное то, что на сводах этой колокольни были запечатлены фрески Овнатанянов, и мы фактически понесли еще одну утрату в Грузии”, – сказал епископ.
По словам епископа Вазгена Мирзаханяна, причиной обрушения могли стать проливные дожди и недавнее землетрясение в Грузии.
В январе обрушилась колонна монастыря, которая в дальнейшем была восстановлена. Были укреплены остальные колонны монастыря.
“Жизнь доказала, что этого не достаточно, и эти меры не спасли монастырь от разрушения, поскольку его крепления были достаточно ослаблены, в результате обрушения даже пострадали соседние жилые дома”, сказал он.
Предводитель епархии Армянской Апостольской церкви в Грузии сказал, что они обратились с письмом к президенту Грузии Михаилу Саакашвили, в котором просят предпринять безотлагательные меры по спасению армянских исторических памятников, находящихся в Тбилиси, в числе которых и монастырь Сурб Ншан, построенный в 1703 году.