Մայիսի 14-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան Ռուբեն Մելքոնյանը ներկայացրել է Հայաստանում ադրբեջաներենի առաջին դասագիրքը, որի հեղինակն է նույն ֆակուլտետի դասախոս Լիլիթ Մովսիսյանը: Ըստ նրա, ադրբեջանագիտությունը, որն ուսումնասիրում են ԵՊՀ-ում 2008թ-ից, թուրքագիտության հետ մեկտեղ ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Գիրքն ակադեմիական է և նախատեսված է ուսանողների, թուրքագետների, պատմաբանների համար: Թշնամու լեզուն պետք է իմանալ, ասել է Մելքոնյանը:
Անդրադառնալով հայագիտության հարցին Ադրբեջանում՝ Մելքոնյանն ասել է, որ այն չափազանց քաղաքականացված է Ադրբեջանում և ենթարկված է «թշնամու կերպարի» ձևավորմանը, ի տարբերություն Հայաստանի, որտեղ ադրբեջանագիտությունը գիտական մակարդակի վրա է դրված: Փոխդեկանը նաև նշել է, որ «Ադրբեջան. և «ադրբեջանագիտություն» տերմինները բավականին հարաբերական են, քանի որ մեր «ոչ բարյացակամ» հարևաննի կատարած լեզվական փոխառություններից մեկն են:

14 Май 2012 - 11:30 AMT
Рубен Мелконян о первом азербайджанском учебнике: Знание языка противника имеет стратегическое значение для Армении
На прошедшей сегодня, 14 мая, в Ереване пресс-конференции замдекана факультета востоковедения Ереванского государственного университета Рубен Мелконян представил первый в Армении учебник азербайджанского языка, автором которого является преподаватель того же факультета Лилит Мовсисян. По его словам азербайджановедение, которое на факультете востоковедения ЕГУ изучается с 2008 г., наравне с турковедением, имеет стратегическое значение для Армении. Книга имеет академический уровень и может использоваться студентами ВУЗов, тюркологами (направление, куда входит и азербайджановедение и турковедение), а также историками. Знание языка врага имеет важное значение, подчеркнул Мелконян.
Говоря об арменоведении в Азербайджане, Мелконян ответил, что оно там сильно политизировано и подчинено строительству “образа врага”, в отличие от Армении, где азербайджановедение находится на научном уровне. Замдекана заметил также, что термины “Азербайджан” и “азербайджановедение” довольно относительны, так как являются одними многочисленных языковых краж, совершенных нашими “недружелюбными” соседями.