14 Մայիս 2012 - 14:53 AMT
Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012» երգի մրցույթը ամենայն հավանականությամբ կհեռարձակվի Առաջին ալիքով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մրցույթի Հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության կողմից տուգանվել է մայիսի վերջին Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ-2012» երգի միջազգային մրցույթին մասնակցելուց հրաժարվելու համար: Բացի այդ, Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությունը պետք է մրցույթի եզրափակիչը հեռարձակի ուղիղ եթերով և առանց ընդհատումների, այլապես կարող է զրկվել «Եվրատեսիլ 2013»-ին մասնակցելուց:
Այս տարի հունվարի 17-ին մրցույթի պաշտոնական կայքը ներկայացրեց մրցույթի մասնակից 43 երկրների ցուցակը, որոնց թվում նշված էր նաև Հայաստանը: Եվրատեսիլի հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հաստատել էր, որ Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության լիիրավ անդամ է և Բաքվում կայանալիք մրցույթին մասնակցելը դրա ապացույցն է:
Այնուհետև Հայաստանը հրաժարվեց մասնակցել մրցույթին:
Մինչ միության սահմանած վերջնաժամկետը, մրցույթին հրաժարվեց մասնակցել Լեհաստանը, նա տուգանք չի մուծել:

14 Май 2012 - 15:08 AMT
Возможно, Первый канал Армении будет транслировать конкурс “Евровидение 2012”, который пройдет в Баку. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сказала руководитель армянской делегации Гоар Гаспарян. Армянская телекомпания должна будет в прямом эфире беспрерывно транслировать финальный тур конкурса, иначе Армения может лишиться права участия в “Евровидении 2013”.
Европейский вещательный союз (ЕВС) оштрафовал Армению за отказ от участия в песенном конкурсе "Евровидение", который состоится в конце этого месяца в Баку. В случае, если конкурс не будет транслироваться данным телеканалом, страна потеряет право участия в Евровидении 2013 года.
Однако позже Армения отказалась от участия в конкурсе.
До установленных союзом окончательных сроков от участия в конкурсе также отказалась Польша, однако штраф она платить не будет.