15 Մայիս 2012 - 08:28 AMT
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը Թանգարանային գիշեր 2012-ին շեշտը դնելու է մեծ կոմպոզիտորի «Գայանե» բալետի 70-ամյակի վրա: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցին փոխանցեցին տուն-թանգարանից, թանգարանն, առհասարակ, 2012 թ-ը հայտարարել է «Գայանե» բալետի տարի:
«Գիշերը» թանգարանը կսկսի 18.00-ին, ավանդական դարձած «Հնչյուններ և գույներ» ծրագրով, որի ընթացքում երեխաները կստեղծագործեն «Գայանեի» հնչյունների ներքո, կբացվի «Հակոբ Կոջոյան» կրթահամալիրի սաների` նույն թեմատիկայով ցուցահանդեսը: Պարի սիրահարներին թանգարանում «Բարեկամություն» պարի համույթի պարուսույցները կսովորեցնեն պարել բալետի հնչյունների տակ: Ավելի ուշ, ժամը 21.00-ից սկսած Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոն և Գևորգ Աճեմյանի անվան ջութակահարների անսամբլը կներկայացնեն «Գայանե»-70 համերգը: Միջոցառումների շարքը կավարտվի տեսաֆիլմի դիտումով:
Թանգարանային գիշեր 2012-ն անցկացվելու է մայիսի 19-ին «Գիրը փոփոխվող աշխարհում» խորհագրով: Առաջին անգամ այն կազմակերպվել է 1997 թ-ի հունվարին` Բեռլինում: Ողջ աշխարհում այն տեղի է ունենում մայիսի 18-ի`Թանգարանների միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ակցիան սկիզբ է առել Փարիզում 2001 թ. և լայն տարածում է ստացել ողջ Եվրոպայում: Միջոցառման ընթացքում թանգարանների մուտքը ողջ գիշեր անվճար է: Այն հովանավորվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Թանգարանների միջազգային խորհրդի կողմից:

Дом-музей Арама Хачатуряна в “Ночи музеев 2012” сделает основной акцент на балет “Гаяне”, которому в этом году исполняется 70 лет. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в Доме-музее, 2012 год они объявили годом балета “Гаяне”.
“Ночь" музея Арама Хачатуряна начнется с уже ставшей традиционной программы “Звуки и цвета”, в ходе которой дети будут проявлять творчество под мелодию балета, будет открыта выставка работ на ту же тематику учеников образовательного комплекса “Акоп Коджоян”.
Танцевальный ансамбль “Барекамутюн” (“Дружба”) в музее обучит желающих танцам под музыку балета. А с 21:00 часа Трио им. Хачатуряна и Ансамбль скрипачей им. Геворга Ачемяна представят концерт “Гаяне-70”. Мероприятия завершатся просмотром видеофильма.
В этом году в Армении “Ночь музеев” под девизом “Книга в меняющемся мире” пройдет 19 мая. Впервые мероприятие “Ночь музеев” было проведено в январе 1997 года в Берлине.
Во всем мире мероприятие проводится 18 мая в преддверие Международного дня музеев.
Акция стартовала в 2001 году в Париже и получила широкое распространение в Европе. В рамках мероприятия вход в музеи в течение всей ночи будет свободным.